Το στυλ και το «στήσιμο» των Ιταλών δεν το φτάνει κανείς, είναι γεγονός. Παίρνουμε μικρές δόσεις από την αίγλη του ιταλικού lifestyle σε τέσσερα σημεία της πόλης που μοιάζουν να «ξεκόλλησαν» από κάποιο πλάνο της Ρώμης, του Μιλάνο, του Τορίνο ή και της Νάπολης. Γράφει η Νάντια Μασσαχού Είτε πίνεις τον εσπρέσο σου macchiato, είτε είσαι πιο δυνατός παίχτης και τον θες coretto, κατευθύνσου προς Κολωνάκι και θα βρεις αυτό ακριβώς που αναζητάς. Αν πάλι θες ένα σωστό negroni ή αγαπάς το βερμούτ η πυξίδα θα σε οδηγήσει στην πλατεία Αγίων Θεοδώρων. Και αν ακόμα μοιάζεις ανήμπορος να αντισταθείς σε μια pizza napolitana ή μια spaghetti alle vongole τότε μια γνήσια trattoria βγαλμένη από τον ιταλικό Νότο σε περιμένει στην Αγία Παρασκευή. Δεν ξέρω αν εντείνει την μανία μου να αναζητώ γνήσια italian style spot η μισή μου (ιταλική) καταγωγή, όμως τα 4 σημεία που ακολουθούν στα μάτια μου μοιάζουν «διαμάντια στην πόλη» και αποτελούν λόγους για να την αγαπώ ακόμα παραπάνω γιατί έχουν κατορθώσει να μην αποτελούν άλλο ένα ντεμί «ελληνo-ιταλικό μείγμα» στο αποτέλεσμά τους. Αν λοιπόν… «tu vuo fa l’Italiano» κάν’ το όπως κι όπου πρέπει. Ακολουθούν 4 σημεία έτοιμα να σε μυήσουν στην dolce vita…
Odori Vermouteria di Atene
DRY caffe & spuntino
Alfiere Cafe