Η Formula 1 επιστρέφει με το γκραν πρι της Σιγκαπούρης και μπορεί ο Μαξ Φερστάπεν να έχει πολύ μεγάλο προβάδισμα στη βαθμολογία και να είναι κοντά στο δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα, αλλά στον αγώνα της Κυριακής (2/10) θα ξεκινήσει από την 8η θέση αφού δεν τα πήγε καλά στις κατατακτήριες δοκιμές, στις οποίες ο πιο γρήγορος από όλους ήταν ο Σαρλ Λεκλέρ της Ferrari.
Οι συνθήκες δεν ήταν και οι καλύτερες για τους οδηγούς αφού η πίστα ήταν βρεγμένη αρχικά και τελικά η όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε με μάχη ως το τέλος και με ελαστικά για στεγνό. Παρ’ όλα αυτά, ο Λεκλέρ με χρόνο 1:49.412 κινήθηκε πιο γρήγορα από όλους και θα ξεκινήσει από την 1η θέση την Κυριακή.
Από εκεί και πέρα, τον 2ο καλύτερο χρόνο και συγκεκριμένα 1:49.434 τον έκανε ο Πέρεζ της Red Bull, με τον Χάμιλτον να ακολουθεί με Mercedes κάνοντας 1:49.466 και τον Σάινθ της Ferrari να κλείνει την 4άδα με 1:49.583. Πιο πίσω τους ήταν οι Αλόνσο, Νόρις, Γκασλί, Φερστάπεν, Μάγκνουσεν και Τσουνόντα.
![Τα αποτελέσματα των κατατακτήριων δοκιμών για το γκραν πρι της Σιγκαπούρης Τα αποτελέσματα των κατατακτήριων δοκιμών για το γκραν πρι της Σιγκαπούρης](/image/s320x/file/files/1/2022/10/%CE%94%CE%9F%CE%9A%CE%99%CE%9C%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91-%CE%A3%CE%99%CE%93%CE%9A%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%97.jpg)