Κορυφαίος αθλητής στην Ευρώπη για το 2012 αναδείχθηκε ο Sebastian Vettel. Στην ψηφοφορία συμμετείχαν δημοσιογράφοι από 26 πρακτορεία ειδήσεων από όλη την Ευρώπη.

Ο γερμανός πιλότος της Red Bull κατέκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά το πρωτάθλημα της Formula 1 και συγκέντρωσε 137 βαθμούς, αφήνοντας πίσω του, με επτά λιγότερους, το Bradley Wiggins, που έγινε ο πρώτος βρετανός ποδηλάτης που κερδίζει στον Ποδηλατικό Γύρο της Γαλλίας.

Στην τρίτη θέση με 126 βαθμούς ήταν ένας ακόμη Βρετανός, ο Μο Farah, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 5.000 και 10.000 μέτρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Δέκατος, στη σχετική ψηφοφορία, αναδείχθηκε ο Γάλλος, εννιά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής του WRC, Sebastien Loeb.

Πηγή: autotriti.gr