Η Alfa Romeo γιορτάζει την επέτειο των 105 χρόνων με το άνοιγμα του ιστορικού μουσείου στην περιοχή του Arese, στο Μιλάνο, της Ιταλίας για το κοινό. Tο μουσείο το οποίο λέγεται «La macchina del tempo» είναι η καρδιά ενός γνήσιου «κέντρου της μάρκας» και στεγάζει ένα βιβλιοπωλείο, ένα café, ένα κέντρο τεκμηρίωσης, μία πίστα δοκιμών, τοποθεσίες εκδηλώσεων και μία έκθεση με μία περιοχή για παράδοση αυτοκινήτου σε πελάτη.
Η διαδραστική μνήμη
Το έκθεμα ολοκληρώνεται από μία «διαδραστική μνήμη», ένα έξυπνο τεχνολογικό σταθμό από όπου μπορούν οι επισκέπτες να έχουν πρόσβαση σε ένα διαδραστικό σύστημα για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την ιστορία κάθε ενός μοντέλου. Η εγκατάσταση που λέγεται «Quelli dell’ Alfa Romeo», αφηγείται πώς γεννήθηκε ένας θρύλος μέσα στα 100 και πλέον χρόνια χάρη στην εργασία χιλιάδων ατόμων που συνέβαλαν στην ανάπτυξη της εταιρείας: από τους εργάτες έως τους τεχνίτες, τους δοκιμαστές και τους σχεδιαστές, τους μηχανικούς και τους εργαζόμενους στη διοίκηση. Το δεύτερο τμήμα της έκθεσης, στο ισόγειο, λέγεται Ομορφιά και διαθέτει αρκετές θεματικές περιοχές. Η διάταξη έχει σχεδιαστεί με δυναμικές και ομαλές γραμμές οι οποίες θυμίζουν το στιλ των κύριων Ιταλών κατασκευαστών αμαξωμάτων: από το «I maestri dello stile» (Οι μαέστροι του στιλ), το οποίο συνδυάζει 9 κύρια σχεδιαστικά παραδείγματα από κάθε εποχή, έως το «La scuola italiana» (Η Ιταλική σχολή), που δείχνει αυτοκίνητα κατασκευασμένα από το φανοποιείο στο Τορίνο με τη μάρκα Superleggera τις δεκαετίες του 1930 και 40. Στο κέντρο βρίσκεται το «Alfa Romeo nel cinema» (Η Alfa Romeo στο σινεμά). Αυτό ακολουθείται από το «Il Fenomeno Giulietta» (Tο φαινόμενο Giulietta) και την «Giulia: disegnata dal vento» (Giulia: σχεδιασμένη από τον άνεμο), με μοντέλα που συνοδεύουν την εξέλιξη της οικονομίας και του ιταλικού γούστου στις δεκαετίες του 1950 και 60.