Μοχάμεντ Άλι, Ντέιβιντ Μπάουι, Μάρτιν Λούθερ Κινγκ και άλλες προσωπικότητες που άφησαν ανεξίτηλο το σημάδι τους στην ιστορία πέρασαν κάποια στιγμή από το φακό του Αμερικανού φωτογράφου Στιβ Σαπίρο. Ο γεννημένος το 1934 Νεοϋορκέζος έζησε και φωτογράφισε, κάνοντας διαχρονικές κι αθάνατες, στιγμές του κινήματος Πολιτικών Δικαιωμάτων στις ΗΠΑ, όπως η πορεία προς την Ουάσινγκτον και η πορεία από τη Σέλμα στο Μοντγκόμερι. Αναγνωρίζεται εξίσου για τα φωτογραφικά πορτραίτα διασήμων και τα «καρέ» από ταινίες, κυρίως τον «Νονό» του Φράνσις Φορντ Κόπολα και τον «Ταξιτζή» του Μάρτιν Σκορτσέζε. Το 1974 ο Shapiro δέχθηκε τηλεφώνημα από τον μάνατζερ του Ντέιβιντ Μπάουι. «Με πήρε και μου είπε: “Στιβ, θα ήθελες να φωτογραφίσεις τον Μπάουι;”». Και πριν τελειώσει τη φράση του, είχα ήδη πει “ναι”», αφηγείται ο Σαπίρο στο BBC.
Μπάουι, Low, New Mexico, 1975
Ο Μπάουι με βιβλίο του Μπάστερ Κίτον, New Mexico, 1975
Μπάουι (Blue), New Mexico, 1975
Μπάουι (The Man Who Fell to Earth), 1976
«Νονός», ο ψίθυρος, 1971
«Taxi driver», Jodie Crossing Street, Νέα Υόρκη, 1975
Μοχάμεντ Άλι, Λούισβιλ, 1963
Μάρτιν Λούθερ Κινγκ, Αλαμπάμα, 1965
Ρόμπερτ Κένεντι, Νότια Αμερική, 1964
Πολιτικά δικαιώματα, Selma March, 1965