Η γκαλερί της Έλενης Μαρνέρη στην Ακρόπολη έχει λάβει τις καλύτερες κριτικές από την πρώτη στιγμή που λειτούργησε. Κοινό της, ο κάθε ανθρώπους που συνδέεται με την αισθητική με έναν ιδιαίτερο και καθοριστικό τρόπο. Για όσους δεν γνωρίζουν τον χώρο, πρόκειται για ένα concept store θα μπορούσαμε να πούμε, ένα «σταυροδρόμι» όπου ενώνονται αρμονικά η αγάπη για την τέχνη, το κόσμημα, την αρωματοποιία, το design και το μοντέρνο σουβενίρ. Γράφει η Νάντια Μασσαχού Στο δρομάκι της Λεμπέση μια ανάσα από τον σταθμό του μετρό, από μακριά κιόλας με το που πιάσει το βλέμμα σου την προσεγμένη και arty βιτρίνα του, αντιλαμβάνεσαι πως έχεις ανακαλύψει κάτι ξεχωριστό. Αυτό ωστόσο που μεγάλο μέρος του κοινού δεν γνωρίζει, είναι πως στην el.marnieri galerie θα βρεις σε αποκλειστικότητα μερικές από τις πιο εκλεκτές αρωματοποιίες.
Officina Profumo Farmaceutica di Santa Maria Novella: το άρωμα της Ιστορίας
Η Officina Profumo Farmaceutica di Santa Maria Novella είναι στην ουσία το παλαιότερο φαρμακείο της Ευρώπης που από το 1221 έως και σήμερα παρασκευάζει μοναδικές συνταγές με τον ίδιο παραδοσιακό τρόπο από αγνά και φυσικά υλικά της Τοσκάνης. Η ιστορία ξεκινά με την ίδρυση της ομώνυμης μονής στο βορειοδυτικό άκρο των Φλωρεντινών τειχών. Οι μοναχοί καλλιεργούν βότανα και παρασκευάζουν φάρμακα, αλοιφές και πομάδες για την κλινική τους. Τον 14ο αιώνα το ροδόνερό τους – το ίδιο που μπορεί κανείς να προμηθευτεί και σήμερα – χρησιμοποιείται ως όπλο κατά της μαύρης πανώλης. Το 1612 ανοίγουν στο κοινό τις πύλες του φαρμακείου τους, που στέκει ακόμη στην ίδια θέση, στη Via della Scalla.
Baruti: premium άρωμα με ελληνική υπογραφή
Η πρώτη ελληνική εταιρεία premium αρωμάτων ακούει στο όνομα Baruti. «Ο Έλληνας αρωματοποιός Σπύρος Δροσόπουλος δημιούργησε την πρώτη ελληνική σειρά premium αρωμάτων. Είναι exrait de parfum δυνατά σαν… Baruti, με έντονα spicy και oriental μυρωδιές αλλά και πολύ φρέσκιες, ιδιαίτερες μυρωδιές.
GEODESIS: ο γύρος του κόσμου σε ένα άρωμα
Ο κόσμος είναι ο κήπος μας. Αυτό είναι το motto της εταιρείας GEODEISIS που κάθε του μυρωδιά παραπέμπει και ένα σημείο του πλανήτη! Για την ακρίβεια neroli που ταξιδεύει Μαρόκο, bergamont που ταξιδεύει Καλάμπρια, συκιά με άρωμα Ελλάδας και μαύρο τσάι που στέλνει απευθείας Κίνα είναι μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα.
Tip
Όλα τα παραπάνω αρωματικά προϊόντα θα τα βρείτε στην Γκαλερί Ελένη Μαρνέρη σε μεγάλη ποικιλία και σε αποκλειστικότητα.
Πληροφορίες
Λεμπέρση 5, Αθήνα, τηλ. 2108619488, www.elenimarneri.com