Το ημερολόγιο κλείδωσε ξανά σε αυτή τη χαρμόσυνη περίσταση που είναι τελικά η πραγματική Παγκόσμια Ημέρα του Άντρα. Γιατί σήμερα, τη 14η Μαρτίου 2018, γιορτάζουν όλοι οι άντρες της υφηλίου. Και γιορτάζουν τον αντρικό Άγιο Βαλεντίνο χωρίς αρκουδάκια, λουλουδάκια, καρτούλες και καρδούλες. Γιορτάζουν βέβαια μέσα σε έναν παροξυσμό κατηγοριών και αντεγκλήσεων, από ποιους είναι περιττό να αναφερθεί: αντιφεμινιστική, μισογυνική, σεξιστική, ακόμα και μισάνθρωπη χαρακτηρίζουν κάποιοι την αθώα αυτή μερούλα που είπε να αγαλλιάσει η ψυχή του αρσενικού.
Όποιος τήρησε λοιπόν τις βαλεντίνικες υποχρεώσεις του, θα δει την καλή του γυναικούλα να του ετοιμάζει μια ζουμερή μπριζόλα και να τηρεί μετά το δεύτερο σκέλος της γιορτής. Ο τίτλος της σεμνής τελετής δεν αφήνει και πολλά περιθώρια παρερμηνείας για το τι ακριβώς λαμβάνει χώρα στο τραπέζι και το κρεβάτι. Πλέον η φαλλοκρατική και στερεοτυπική αυτή γιορτή, ένα απολίθωμα του σεξιστικού παρελθόντος, όπως αρέσκονται να την αποκαλούν πολλοί και πολλές, μαζεύει και λεφτά για τον καρκίνο του μαστού. Του μαστού, ναι. Γιατί τιμά τη γυναίκα και ξέρει πως δίχως αυτή τίποτα δεν είναι δυνατό. Και δεν μιλάμε μόνο για τα δύο σκέλη της αμαρτωλής εξίσωσης, αλλά για την ίδια τη ζωή.