Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Μπόρνα Τσόριτς (6-3, 6-2), εξασφαλίζοντας με εντυπωσιακό τρόπο την πρόκρισή του στον τελικό του τουρνουά που διεξάγεται στο Λος Κάμπος του Μεξικού.

Ο τελικός θα γίνει τα ξημερώματα της Κυριακής (6/8) και θα αρχίσει λίγο μετά τις 06:00 το πρωί ώρα Ελλάδος.

Ο Τσιτσιπάς διεκδικούσε την τέταρτη είσοδο σε τελικό μέσα στο 2023 και την πέτυχε με εμφατικό τρόπο και τώρα απέναντι στον Αυστραλό Άλεξ ντε Μινόρ φιλοδοξεί να κάνει σεφτέ στους τίτλους για το 2023 και να φθάσει στους 10 συνολικά στην καριέρα του. Ο Ντε Mινόρ νωρίτερα είχε νικήσει τον Γερμανό, Ντομινίκ Κέπφερ με 6-2, 6-7(5), 6-1 εξασφαλίζοντας το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό.

Αυτός θα είναι ο τρίτος τελικός για τον Τσιτσιπά στην τρέχουσα χρονιά, τον Ιανουάριο ηττήθηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-0 στο Αυστραλιανό Όπεν και τον Απρίλιο από τον Κάρλος Αλκαράθ με 2-0 στο 500άρι της Βαρκελώνης με 2-0, όμως τώρα έχει τον πρώτο λόγο για έναν τίτλο.

Κυριαρχικό παιχνίδι και 1-0

Απέναντι στον θεωρητικά πιο δύσκολο αντίπαλο που θα μπορούσε να βρει στο Λος Κάμπος, ο Τσιτσιπάς μετέτρεψε τον ημιτελικό σε δική του παράσταση.

Ο Τσιτσιπάς κράτησε το 1ο service game (1-0) και ο Τσόριτς έπειτα από διπλό λάθος, με άσο ισοφάρισε σε 1-1. Ο Τσιτσιπάς με τρεις winner και έναν άσο έκανε το 2-1, στο 4ο game έχασε ευκαρία για break στο 30-40, με τον Τσόριτς να ισοφαρίζει σε 2-2.

Η συνέχεια του σετ ανήκει στον Τσιτσιπά, με δύο άσους και έναν winner προηγήθηκε 3-2, μετά βρήκε νέες ευκαιρίες για break (0-4) και με τη δεύτερη ξέφυγε με 4-2, ενώ με love game πήγε στο 5-2. Ο Τσόριτς μείωσε σε 5-3, όμως ο Τσιτσιπάς έκλεισε με άνεση το πρώτο σετ στο 6-3, έχοντας 11 περισσότερους winners (14-3).

Με 26-9 πόντους το 2-0 και τελικός

Ο Τσιτσιπάς ήταν ακόμα καλύτερος απέναντι στον Κροάτη στο 2ο σετ. Με σερί οκτώ πόντων προηγήθηκε 2-0, με άνεση έκανε το 3-1 και μετά δεν κινδύνεψε από τον Κροάτη. Με δύο διαδοχικά love game έφθασε στο 5-1 και με νέο love game στο 6-2, κλείνοντας το σετ σε 34 λεπτά και με σκορ στους πόντους 26-9.