Στην επιστροφή της στο tour, μετά το απογοητευτικό αποτέλεσμα στο Wimbledon, η Μαρία Σάκκαρη δείχνει ανανεωμένη. Με διαφορά τριών ωρών η 28χρονη έδωσε δύο παιχνίδια στο 500άρι τουρνουά της Ουάσινγκτον, αλλά δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα.

Ισάριθμες νίκες, πρώτα επί της Καναδής, Λέιλα Φερνάντεζ με 7-5, 6-2 σε μια ώρα και 37 λεπτά και έπειτα το επιβλητικό 6-3, 6-3 επί της Αμερικανίδας Μάντισον Κις σε 74 λεπτά και τώρα ραντεβού στα ημιτελικά με την Τζέσικα Πεγκούλα, νικήτρια στο τουρνουά το 2019.

Για τη Σάκκαρη είναι ο έκτος ημιτελικός μέσα στο 2023 και απέναντι στο Νο.1 στο ταμπλό θα ψάξει την πρώτη της πρόκριση σε τελικό μέσα στη χρονιά και 8ο συνολικά στην καριέρα της.

Ένας από τους πέντε χαμένους φετινούς ημιτελικούς για τη Σάκκαρη ήρθε με αντίπαλο την Πεγκούλα, τον Φεβρουάριο στην Ντόχα, με την παίκτρια από τις ΗΠΑ να επικρατεί με 2-1.

Συνολικά έχουν παίξει επτά φορές, με το σκορ να είναι στο 4-3 υπέρ της Σάκκαρη, στη σκληρή επιφάνεια υπάρχει ισοπαλία 3-3, ενώ η πρόκριση στον τελικό θα ισοδυναμεί με 74.161 δολάρια.

Η πιο πρόσφατη νίκη για τη Σάκκαρη είχε επιτευχθεί στις 31 Οκτωβρίου 2022 στους WTA Finals στο Fort Worth των ΗΠΑ με 7-6, 7-6.