Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Μπασκόνια με στόχο τη νίκη που θα του έδινε την 1η θέση στην κανονική περίοδο της Euroleague και ακριβώς αυτό έγινε αφού επικράτησε με 86-78, πράγμα που σημαίνει ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι φαβορί για την πρόκριση στο Final 4.

Η άμυνα ήταν αυτή στην οποία βασίστηκαν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Πειραιώτες και τα πήγαιναν εξαιρετικά, αν σκεφτεί κανείς ότι οι Ισπανοί πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι μετά το 4λεπτο, αλλά το κακό ήταν ότι δεν τα πήγαινε καλά η επίθεση. Έτσι, το σκορ ήταν στο 5-2 και στη συνέχεια πήγε στο 10-4 χάρη σε Παπανικολάου και Βεζένκοβ, με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν ρυθμό και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +8 (19-11).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης, όμως, ο Χάουαρντ με τρία τρίποντα έφερε στον πόντο (21-20) τη Μπασκόνια που ήθελε τη νίκη για να μπει στην 8άδα. Το παιχνίδι δεν ήταν, δηλαδή, εύκολο αλλά οι Πίτερς, ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης επιχείρησαν να το κάνουν τέτοιο δίνοντας διαφορά οκτώ πόντων (31-23 στο 15′) στην ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία κατάφερε να πάει και στο +15 (45-30) πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τη διαφορά στους 12 πόντους (45-33).

Αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός ήταν να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο και με τον Παπανικολάου να παίρνει πρωτοβουλίες παρέμενε μπροστά με καλή διαφορά (53-40 στο 26′), αλλά ο Χάουαρντ, από την άλλη πλευρά, ήταν ασταμάτητος και προσπαθούσε να κρατήσει ζωντανούς τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλησίασαν στο -4 (53-49) στο 27′. Οι Βεζένκοβ και Παπανικολάου, όμως, είχαν τις απαντήσεις και έστειλαν τους Πειραιώτες στο +11 (66-55) στο 30′.

Από εκεί και πέρα, στο τελευταίο 10λεπτο… έπαιξε μπάσκετ και ο κόσμος που δημιούργησε εκπληκτική ατμόσφαιρα και ζητούσε την κατάκτηση του ευρωπαϊκού, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει τη διαφορά στο +17 (72-55) στο 32′ και να επικρατεί τελικά με 86-78, παίρνοντας την 1η θέση στην κανονική περίοδο της Euroleague. Κάτι που κατάφερε για πρώτη φορά ελληνική ομάδα από τη στιγμή που οι αγωνιστικές έγιναν… 34!

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78