Οι Μιλγουόκι Μπακς πέτυχαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο NBA στο 27-14 καθώς ξεπέρασε με 114-105 τους Ατλάντα Χοκς (19-22) εκτός έδρας στην «State Farm Arena». Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να επικρατήσει η ομάδα του και χωρίς να σκοράρει εκείνος άμεσα.

Ο 28χρονος Έλληνας φόργουορντ πέτυχε μόλις επτά πόντους – πράγμα σπάνιο – σε 35 λεπτά συμμετοχής. Πήρε μόνο δέκα σουτ (3/10, 1/4 ελεύθερες βολές), αλλά είχε 19 ριμπάουντ, δέκα ασίστ κι ένα μπλοκ. Το σκοράρισμα ήταν δουλειά του Μπρουκ Λόπεζ (20 π.), του Τζρου Χόλιντεϊ (27 π.), του Μπόμπι Πόρτις (13 π.) και του Τζεβόν Κάρτερ (13 π.).

Οι Μιλγουόκι Μπακς μπήκα «καυτοί» στο ματς. Στις τέσσερις αρχικές επιθέσεις τους είχαν: καλάθι του Αντετοκούνμπο και τρία τρίποντα. Κάπως έτσι προηγήθηκαν με 11-0 σε λιγότερο από δύο λεπτά αγώνα. Συνέχισαν να σκοράρουν από την περιφέρεια κατά βούληση μετρώντας 9/14 τρίποντα στην πρώτη περίοδο όπου άνοιξαν διαφορά 20 πόντων καθώς προηγήθηκαν με 39-19 στο τέλος της. Η πολυφωνία στην επίθεση ήταν το σήμα κατατεθέν μιας και σκόραραν οκτώ διαφορετικοί παίκτες. Ο Giannis δεν.. χρειάστηκε και είχε μόλις τέσσερις πόντους.

Οι Μπακς συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, αλλά τα ποσοστά τους… προσγειώθηκαν, ενώ οι Ατλάντα Χοκς πήραν καλύτερες αποφάσεις και βελτίωσαν την επίθεσή τους. Ωστόσο, η άμυνά τους δεν μπορούσε να σταματήσει τα «ελάφια» και οι 20 πόντοι διαφοράς της πρώτης περιόδου έγιναν 21 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν προς τα αποδυτήρια. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε μόνο έναν πόντο, αλλά η ομάδα του με 12/24 τρίποντα παρέμενε στη θέση του οδηγού και τους Μπρουκ Λόπεζ (12 π.), Μπόμπι Πόρτις (11 π.) και Τζρου Χόλιντεϊ (11 π.) να σηκώνουν το βάρος της επίθεσης.

Η 3η περίοδος είχε το ίδιο μοτίβο στα πρώτα λεπτά της. Μάλιστα οι Μπακς πήραν κεφάλι στο σκορ με 24 πόντους (74-50, 9:02 λεπτά πριν τη λήξη). Ακολούθως, όμως, επήλθε πρώτα χαλάρωση κι έπειτα… κατάρρευση. Οι Χοκς «έτρεξαν» σερί 14-4 και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους. Και δεν σταμάτησαν. Έριξαν κι άλλο τη διαφορά με τον Αντετοκούνμπο να μην παίρνει πολλές προσπάθειες έχοντας φορτωθεί με φάουλ. Οι Μπακς, όμως, διατηρούσαν αβαντάζ επτά πόντων μπαίνοντας στο τελευταίο 12λεπτο.

Με τον Αντετοκούνμπο προσηλωμένο στα ριμπάουντ και στη δημιουργία – έκανε μόλις ένα σουτ στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου – οι Χοκς συνέχισαν να… ροκανίζουν τη διαφορά. Κι όταν ο Αντετοκούνμπο πήγε στον πάγκο με πέντε φάουλ (101-97, 5:18 πριν τη λήξη), τα «γεράκια» πήραν ακόμη περισσότερο τα πάνω τους. Οι Μπακς, πλέον, δεν μπορούσαν να σκοράρουν και το ματς έγινε 101-101 με 3′ και 55” στο ρολόι. Η επιστροφή του «Greek Freak» στο παρκέ έσωσε τους Μπακς από τον κακό τους εαυτό. Είχαν έξι λάθη στην περίοδο. Ο Αντετοκούνμπο άρχισε να μοιράζει ασίστ και η ομάδα του βρήκε σκορ (10-0 σερί σε λιγότερο από δύο λεπτά για το 111-103) που «κλείδωσε» τη νίκη.

Τα 12λεπτα: 19-39, 27-28, 36-22, 23-25