Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε το Περιστέρι για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Basket League με στόχο να αφήσει πίσω του τα άσχημα αποτελέσματα στη Euroleague και όλα πήγαιναν καλά μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου αφού ήταν στο +21, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο… ξέχασε να σκοράρει και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν στο τελευταίο σουτ και να χάνουν με 72-71.

Με τον Καλαϊτζάκη να είναι «ζεστός» στο ξεκίνημα με 7 συνεχόμενους πόντους και τον Γουίλιαμς να βάζει δύο τρίποντα, οι πράσινοι πήγαν από νωρίς στο +10 (13-3 στο 5′) και συνέχισαν έχοντας διάθεση στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κάνουν δύσκολη τη ζωή των φιλοξενούμενων και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +15 (23-8).

Διαφορά που μεγάλωσε με το ξεκίνημα της δεύτερης χάρη σε τρίποντο του Πάρις Λι (26-8), με το Περιστέρι να προσπαθεί να αντιδράσει στη συνέχεια και να κάνει επιμέρους σκορ 8-2 μειώνοντας σε 28-16. Ως εκεί όμως… Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πήρε ξανά μπρος και έφτασε στο +22 (41-19) στο 18′, για να πάει τελικά στα αποδυτήρια για ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 18 πόντων (46-28).

Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε για πρώτο σκόρερ τον Καλαϊτζάκη με 10 πόντους ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Γκουντάιτις (8π., 6 ριμπάουντ) και Μαντζούκας (7π.).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα και εκμεταλλευόμενοι τα συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων πλησιάσαν στο -7 (48-41) στο 24′, για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα των πράσινων που με σερί 13-0 πήγαν στο 61-41 στο 27′ και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +21 (65-44).

Όλα έδειχναν, δηλαδή, ότι η ομάδα του Ράντονιτς πήγαινε για μια εύκολη νίκη, αλλά στην τελευταία περίοδο έμεινε για 6 λεπτά χωρίς πόντο και το Περιστέρι με σερί 16-0 μείωσε σε 65-60 δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρου στο παιχνίδι. Ένα παιχνίδι που μετατράπηκε τελικά σε ντέρμπι, αφού στο 38′ ο Φρανσίσκο με τρίποντο έφερε τους φιλοξενούμενους στο -3 (68-65) και στη συνέχεια με καλάθι του Τζούστον στα 9 δευτερόλεπτα το σκορ έγινε 70-69.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη έκαναν φάουλ στον Λι που με 2/2 βολές έκανε το σκορ 72-69, αμέσως μετά έγινε φάουλ στον Φρανσίσκο που μείωσε σε 72-71 και οι δύο άστοχες βολές του Λι στα 6 δευτερόλεπτα έδωσαν στο Περιστέρι την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο τελευταίο σουτ αλλά ο Ντένμον αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71