Οι προβλέψεις ήθελαν τον Ολυμπιακό να καθαρίζει με 3-0 τον Προμηθέα στους ημιτελικούς των πλέι οφ της Basket League και επιβεβαιώθηκαν με εντυπωσιακό τρόπο, αφού η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεπέρασε ξανά τους 100 πόντους και επικρατώντας με 106-69 έκανε το 3-0 στις νίκες και πέρασε στους τελικούς, περιμένοντας τον Παναθηναϊκό ή τη Λάρισα.

Ο αγώνας άρχισε με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 11-3 κάνοντας σερί 11-0 και να διατηρούν το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου, διάστημα στο οποίο οι Αγραβάνης και Γκίκας βοήθησαν τους Πατρινούς ώστε να έχουν μια επαφή με το σκορ (26-19). Από το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και κατ’ επέκταση ανέβασαν και τη διαφορά.

Με σερί 10-0 ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το σκορ σε 36-19 και λίγο αργότερα, στο 15′, πήγε και στο =19 (41-22), με τον Προμηθέα να προσπαθεί να ακολουθήσει αλλά να μην τα καταφέρνει, όπως δείχνει και το 50-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν σίγουρη για τη νίκη αλλά παρέμεινε σοβαρή και στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, με τους Φαλ και Παπανικολάου να ανεβάζουν τη διαφορά στο +24 (61-37 στο 23′), με τον Ολυμπιακό να φτάνει και στο +27 (80-53) στο 30′. Οι ερυθρόλευκοι έδειχναν… αγριεμένοι και δεν χαλάρωσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, παίρνοντας ακόμη και διαφορά 37 πόντων (93-56 στο 34′), για να επικρατήσουν τελικά με 106-69.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 50-33, 80-53, 106-69