Μπορεί να μην κατάφερε να κατακτήσει τη Euroleague, αλλά ο Ολυμπιακός είναι σε πολύ καλή κατάσταση και αυτό φάνηκε και στον δεύτερο ημιτελικό με τον Προμηθέα, αφού μετά το 116-73 στο ΣΕΦ επικράτησε και στην Πάτρα με 102-72 και έκανε το 2-0 στις νίκες, πράγμα που σημαίνει ότι θέλει ακόμη μία για να προκριθεί στους τελικούς, περιμένοντας τον Παναθηναϊκό ή τη Λάρισα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, με τους Αγραβάνη και Γκραντ για τους Πατρεινούς και τους Βεζένκοβ και Μάρτιν για τους Πειραιώτες να σκοράρουν και τις δύο ομάδες να είναι κοντά, όπως δείχνει και το 18-20 το οποίο ήταν το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη, όμως, ο Σλούκας έδωσε ρυθμό στον Ολυμπιακό, ο Έισι με τρίποντα τον βοήθησε να ξεφύγει με 24-33 στο 15′ και από εκεί και πέρα οι Ουόκαπ και Βεζένκοβ ανέλαβαν να ανεβάσουν τη διαφορά στο +15 (31-46) με το τέλος του ημιχρόνου.

Όλοι είχαν καταλάβει ότι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα έπαιρνε εύκολα και τη δεύτερη νίκη και έτσι έγινε, με τον Φαλ να δίνει πόντους στην 3η περίοδο και τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο (37-56 στο 24′), αφού ο Προμηθέας δεν μπορούσε να προκαλέσει τον παραμικρό προβληματισμό στον Ολυμπιακό. Έτσι, το σκορ έγινε και 39-65 στο 25′, με τους ερυθρόλευκους να χαλαρώνουν προς το τέλος του δεκαλέπτου, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να… μειώσουν σε 53-75.

Από εκεί και πέρα, στην τελευταία περίοδο οι Παπανικολάου, Λαρεντζάκης και Βεζένκοβ έβαζαν τρίποντα, οι Πατρινοί τα είχαν χαμένα και οι Πειραιώτες ξεπέρασαν και πάλι τους 100 πόντους, κάνοντας το 2-0 με το τελικό 72-102.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102