Ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί για τη νίκη υποδεχόμενος τον ΠΑΟΚ και επιβεβαίωσε στο παρκέ τα προγνωστικά, αλλά οι Θεσσαλονικείς αποδείχθηκαν πιο ανταγωνιστικοί από ό,τι θα περίμενε κανείς, αφού το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο. Ένα ξέσπασμα των Πειραιωτών στην τρίτη περίοδο, όμως, αποδείχθηκε και καθοριστική, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να χτίζει διαφορά και να παίρνει την 6η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στη Basket League.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να έχουν καλές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 12-13 μετά τα πρώτα 6 λεπτά και με τον ΠΑΟΚ να στέκεται πάρα πολύ καλά και να κλείνει το πρώτο 10λεπτο έχοντας το προβάδισμα (20-21).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 26-24 αλλά οι Θεσσαλονικείς πήραν πόντους από τον Ογκμπέιντε και προσπέρασαν ξανά (29-30 στο 15′), για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα των Λούντζη και Πρίντεζη που έστειλαν στο +8 (38-30 στο 17′) τους ερυθρόλευκους. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, απάντησαν γρήγορα και το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 41-38.

Φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ

Έπαιξε άμυνα και πήρε τη νίκη

Το παιχνίδι, τελικά, κρίθηκε στο τρίτο 10λεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε πολύ στην άμυνα και από εκεί και πέρα με τρίποντα των Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ άνοιγε συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας και στο +17 (64-47), πριν κλείσει η περίοδος με το σκορ στο 66-52.

Τα πράγματα, πλέον, ήταν πάρα πολύ δύσκολα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από το να πλησιάσει στο -8 (71-63) στο 36′, για να επικρατήσει τελικά η ομάδα του Μπαρτζώκα με 86-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68