Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 19 πόντους από την Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ αλλά κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, όπου και νίκησε με 89-85.

Οι πράσινοι αντιμετώπισαν την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο, δείχνοντας και τα προβλήματα που έχουν αυτή την περίοδο. Ειδικά στο σκοράρισμα η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη… δεν το είχε, με συνέπεια να βρεθεί πίσω με 21-40 πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε στο -17 (31-48).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, τα πράγματα άλλαξαν. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 3/4 τρίποντα (είχε 1/9 στο πρώτο ημίχρονο) και σταδιακά μείωνε τη διαφορά, πλησιάζοντας και στο -6 (55-61) πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-68). Οι πράσινοι διεκδικούσαν ξανά τη νίκη και έδειχναν αποφασισμένοι να την πάρουν, αφού με σερί 15-0 προηγήθηκαν με 78-73 στο 36′.

Το ματς έγινε ντέρμπι και ο Ζάγκορατς με τρίποντο στα 38 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 80-80, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση. Εκεί όπου οι Έβανς και Παπαπέτρου με τα τρίποντά τους οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στη νίκη με 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80 (κ.α.), 89-85 (παρ.)