Μετά από 50 λεπτά αγώνα ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Αλ Ριάντι με 96-92 για το «Π. Οικονομάκης».

Ο ΠΑΟΚ μετά από δύο παρατάσεις νίκησε την Αλ Ριάντι του Λευτέρη Σούμποτιτς με 96-92 γυρίζοντας ένα ματς στο οποίο έχανε με 10 πόντους στο 35′.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε αρκετά καλά τον αγώνα και κατάφερε από πολύ νωρίς να «χτίσει» μία διαφορά γύρω από τους πέντε πόντους. Με μπροστάρηδες του Κέβιν Λάγκφορντ και Μαρκ Κάρτερ οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο 17΄να προηγούνται με 31-24, ωστόσο το τρίλεπτο μέχρι να λήξει το ημίχρονο αποδείχθηκε καταστροφικό.

Η Αλ Ριάντι πίεσε στην άμυνά της αναγκάζοντας τους παίκτες του ΠΑΟΚ σε συνεχόμενα λάθη και με επιμέρους σκορ 3-13 προηγήθηκε με 34-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο ποια ήταν μπροστά στο σκορ χάρη κυρίως στην ευστοχία όλων έξω από τη γραμμή των τριών πόντων, αλλά και πάλι η λιβανέζικη ομάδα ήταν λίγο καλύτερη (53-60, 29′). Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ έχασε τουλάχιστον πέντε συνεχόμενες επιθέσεις που θα τον βοηθούσαν να μειώσει το σκορ, η Αλ Ριάντι κάποια στιγμή ανέκτησε επαφή με το καλάθι και πήγε στο +8 (59-69, 35′).

Έξι σερί πόντοι του Κώστα Χαραλαμπίδη ανέτρεψαν την κατάσταση και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 73-73 (39′). Στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ και με το σκορ στο 75-77 ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε στέλνοντας το ματς στην παράταση.
Στο επιπλέον πεντάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την Αλ Ριάντι να αστοχεί στο σουτ νίκης και το ματς να πηγαίνει σε δεύτερη παράταση. Ο ΠΑΟΚ ήταν λιγότερο κουρασμένος σε σχέση με τους Λιβάνέζους και πήρε τη νίκη με 96-92

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με πένθος στη φανέλα λόγω της συμπλήρωσης 15 ετών από τον θάνατο έξι οπαδών του.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-37, 56-62, 77-77, (α’ παρ. 85-85), (β’ παρ. 96-92)