Αν και προηγήθηκε νωρίς, η Άρσεναλ δεν κατάφερε να νικήσει τη Μπέρνλι, λίγα 24ωρα πριν την κόντρα με τον Ολυμπιακό.

Την Πέμπτη οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν -στο πρώτο παιχνίδι για τους «16» του Europa League- τους κανονιέρηδες, οι οποίοι γκέλαραν στον αγώνα τους για το αγγλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Μπέρνλι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με ωραία κίνηση και τελείωμα του Ομπαμεγιάνγκ, αλλά έχασε τις ευκαιρίες που είχε για δεύτερο γκολ και το πλήρωσε.

Στο 39′ ο Τζάκα έκανε μεγάλο λάθος στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα και την έστειλε πάνω στον Γουντ, για να καταλήξει στα δίχτυα του Λένο και να γίνει το 1-1. Σκορ που έμεινε ως το τέλος, αφού η Άρσεναλ έχασε τις δύο μεγάλες ευκαιρίες που είχε στο δεύτερο ημίχρονο με τους Πέπε και Λακαζέτ, ο οποίος στο 92′ σημάδεψε το δοκάρι.

Με αυτό το αποτέλεσμα η αντίπαλος του Ολυμπιακού έμεινε στη 10η θέση της Premier League.