Το όνομά του σημαίνει «κυνηγός» στα αγγλικά (Hunter) και ο Αμερικανός δεν θα μπορούσε να… αφήσει την Φουενλαμπράδα να του ξεφύγει. Ο 24χρονος παίκτης οδήγησε την ΑΕΚ σε μία ακόμα νίκη στο BCL (78-71) και οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν στο 4-1. Τις στιγμές που η ΑΕΚ πάθαινε… μπλακ άουτ και η άμυνα παιζόταν με τα… μάτια, ο Βινς Χάντερ ήταν εκεί για να δώσει λύσεις στην επίθεση, σε ένα ματς που ήταν στο μεγαλύτερό του μέρος ήταν κλειστό και η Φουενλαμπράδα αποτελούσε μεγάλο κίνδυνο. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η «Βασίλισσα» ανέβηκε στο 4-1 του Γ’ Ομίλου, ρεκόρ ίδιο με της Χάποελ Ιερουσαλήμ, η οποία είναι πρώτη στο γκρουπ, αφού είχε νικήσει στο ΟΑΚΑ. Πέρα από τον Χάντερ, σημαντικές βοήθειες έδωσε ειδικά στο τέλος ο Σαντ-Ρος, ενώ θετικές εντυπώσεις άφησαν για ακόμα μια φορά οι Μωραΐτης – Τσαλμπούρης. Από την άλλη, ξεχώρισαν οι Ο’ Λίρι (13π., 10ρ.), Κρουζ (12π.) και Κρουζ (10π.). Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, αλλά μόλις η ΑΕΚ βρήκε λίγο το ρυθμό της, πήρε μια διαφορά (20-13, 5′), μέσα από ωραίες συνεργασίες, καλάθια στον αιφνιδιασμό και βοήθειες από τους Τσαλμπούρη – Χάντερ. Η «Βασίλισσα» βρέθηκε και στο +9 (24-15, 8′), αλλά η Φουενλαμπράδα, που έκανε αρκετά λάθη, μείωσε σε 24-19 στο δεκάλεπτο (10′). Στην δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την κακή συνεννόηση των παικτών της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να κάνουν σερί 8-0 και να περάσουν μπροστά (31-32, 17′). Στην συνέχεια, όμως, ήταν σειρά των «κιτρινόμαυρων» να… απαντήσουν με σερί και με τον Χάντερ μπροστάρη, πήραν προβάδισμα (39-32, 19′). Ο Γκρίφιν πέτυχε καλάθι στη λήξη για να κάνει το 41-34 (20′). Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου δεν εξελίχθηκαν καλά για τους παίκτες του Μπάνκι, αφού οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους 6-14 και πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (47-48, 25′), με τον Μέις να έχει 2/6 βολές. Ο Χάντερ, όμως, ήρθε και πάλι για να κάνει την διαφορά επιθετικά και η ΑΕΚ με σερί 12-0 έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (59-48, 29′). Η Φουενλαμπράδα πλησίασε ξανά (59-54, 30′) και συνέχιζε να απειλεί (66-62, 34′). Η ΑΕΚ πήρε και πάλι τα «ηνία» του ματς και ο Σαντ-Ρος με κλέψιμο και κάρφωμα έκανε το 74-64 (38′), για να επισφραγίσει και το τελικό 78-71 (40′). Πηγή: gazzetta.gr