Ξέχωρα από το μόλις ένα τέρμα που είχε δεχθεί η Γιουβέντους στα 16 ματς που προηγήθηκαν αυτού με την Τότεναμ, ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν δέχθηκε πρώτη φορά γκολ έπειτα από τα ματς των προκριματικών του Μουντιάλ με τους Σουηδούς. Οι «μπιανκονέρι», από το εκπληκτικό τους ξεκίνημα και το υπέρ τους 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου αγώνα με τα «σπιρούνια» στους «16» του Champions League, είδαν τους Κέιν και Έρικσεν να διαμορφώνουν το τελικό 2-2 και να δίνουν αβαντάζ στο σύνολο του Ποκετίνο ενόψει της πρόκρισης στα προημιτελικά. Ο 40χρονος Μπουφόν, αν και απομάκρυνε με εκπληκτικό τρόπο μια κεφαλιά του Άγγλου στράικερ της Τότεναμ, μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του δυο φορές και μόλις το έπραξε αρχικά στο 35′, μπήκε τέλος και στο δικό του σερί δίχως να δεχθεί τέρμα. Πιο συγκεκριμένα, ο Τζίτζι είχε καταφέρει να φτάσει στα 694 αγωνιστικά λεπτά δίχως να νικηθεί από αντίπαλο και αυτό το στατιστικό στοιχείο είχε διατηρηθεί και «έτρεχε» από τις 10/11/2017 και το «χρυσό» -όπως αποδείχθηκε- γκολ του Γιόχανσον για τους Σουηδούς επί της Ιταλίας στα πλέι οφ των προκριματικών του Μουντιάλ 2018 στη Στοκχόλμη. Έκτοτε είχε διατηρήσει ανέπαφη την εστία του μέχρι να δεχθεί γκολ από τον Κέιν, ενώ, τα τρία τέρματα παθητικό της Γιουβέντους στην ήττα (3-2) από τη Σαμπντόρια στις 19/11 και το μόλις ένα γκολ από τη Βερόνα στη νίκη (3-1) την 30η Δεκεμβρίου τα είχε δεχθεί ο Σέζνι… Πηγή: gazzetta.gr