Τα χρόνια περνούν, αλλά ο Κώστας Χαλκιάς παραμένει στα γήπεδα κι απολαμβάνει στα 43 του ξεχωριστές στιγμές, παίζοντας ξανά σε επαγγελματικό παιχνίδι μετά από περισσότερα από πέντε χρόνια! Ο αειθαλής γκολκίπερ της Παναχαϊκής έπαιξε βασικός στην αναμέτρηση των Πατρινών με τον Παναθηναϊκό, επιστρέφοντας μετά από πέντε χρόνια σε επαγγελματικό επίπεδο, μετά τις συμμετοχές του στη Γ’ Εθνική τη σεζόν 2016/17. Τελευταία συμμετοχή του έμπειρου τερματοφύλακα σε επαγγελματικό παιχνίδι ήταν στις 16 Μαΐου 2012, στο παιχνίδι μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ!