Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη με σκορ 92-87, για τη 10η αγωνιστική και παρέμεινε το… αφεντικό της Θεσσαλονίκης, ύστερα από τους νικηφόρους τελικούς που του έδωσαν την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Ντικούδη και Καλαμπόκη με 21 και 19 πόντους για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, με τον Τζέιμς από τους «κίτρινους» να κάνει ό,τι μπορεί, τελειώνοντας το ματς με 28 πόντους.

Το ματς

Δυνατά και με καλό ρυθμό μπήκε στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στα πρώτα λεπτά προηγούταν με 7-2 του Άρη. Η επιμονή της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή από το τρίποντο και η αστοχία στα δίποντα έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα (11-6) σχεδόν στα μισά του δεκαλέπτου. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «κίτρινοι» έσφιξαν την άμυνά τους, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-12, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (13-18). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε, φέρνοντας το ματς στα ίσα (18-18), αλλά ο Άρης έκλεισε προηγούμενος την πρώτη περίοδο με 19-25. Μελανό σημείο για τους φιλοξενούμενους ο τραυματισμός του Μπόγρη.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Άρης πήγε στο +9 (19-28). Όμως, η «απάντηση» του ΠΑΟΚ αυτή τη φορά ήταν άμεση, όπου με ένα σερί 11-0 ανέκτησε το προβάδισμα (30-28), με τους φιλοξενούμενους να μετρούν τρία λεπτά χωρίς καλάθι. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαιτέρως άστοχες, ωστόσο αυτό βόλευε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, η οποία συντηρούσε το προβάδισμά της. Το τρίποντο του Τσαλδάρη έφερε το ντέρμπι στον πόντο (34-33). Όμως, οι Ντικούδης και Γκίντενς έδωσαν τη δυνατότητα στον «Δικέφαλο του Βορρά» να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +4 (41-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι αποτελεσματικός μέσα από τη ρακέτα, αφού ήταν άστοχος από τα 6,75μ. (0/6). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έφτασαν στο +8 (51-43), ωστόσο ένα σερί 7-0 του Άρη έφερε το ματς -και πάλι- στον πόντο (51-50). Στη συνέχεια, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξύπνησε από τα 6,75μ. με τους Καλαμπόκη και Γιαννακίδη, κάνοντας το σκορ 58-54. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν σε θέση να μειώσουν, αλλά η ευστοχία στις βολές τους κρατούσαν στο ματς, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 66-64.

Το ντέρμπι είχε «ανάψει» και πάλι, με το σκορ να εναλλάσσεται και για τις δύο ομάδες. Το τρίποντο του Ταπούτου έφερε τον Άρη στο 69-72, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 7-0 έκανε το 76-72. Από εκεί και ύστερα, ο Άρης ισορρόπησε το ματς, με το σκορ τρία λεπτά πριν το τέλος να είναι στο 80-80. Όμως, κομβικό σημείο της αναμέτρησης ήταν το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Καλαμπόκης από τον Τζέιμς, δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το ματς και ενώ στο σκορ ήταν στο 87-85. Το όφελος για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν τέσσερις πόντοι, οι οποίοι έκαναν το 91-85. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν αδύνατο να επιστρέψει και έτσι το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς πήγε στους γηπεδούχους με το τελικό 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-37,55-58, 92-87

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 18 (10ρ.), Στίγκερς 2, Γκόρι 11 (8ρ.),Ντικούδης 19 (3ρ.), Καλαμπόκης 21 (1), Ράιτ 16, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2, Κερούς 2, Ταπούτος 17 (2), Τζέιμς 28 (2), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 7, Κρούσιτς 3, Μπόγρης 2, Μάλντροου 9 (7ρ.), Τσαλδάρης 17 (2), Βεργίνης.