Με την έδρα της να αποδεικνύεται για πολλοστή φορά «καυτή» και… ό,τι πρέπει για να αποκτήσει ευρωπαϊκή στόφα, η Στόουκ επικράτησε 3-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε ένα ματς όπου πρωταγωνιστής ήταν και ο… Τάσος Κάκος!

Οι φιναλίστ του περσινού Κυπέλλου Αγγλίας παρέσυραν τη Μακάμπι στο ρυθμό τους, είχαν σκοράρει, ήδη, τρεις φορές στο πρώτο μισάωρο (12’ Τζόουνς, 24’ Ζερόμ, 32’ Σότον) και παρά την αποβολή του Ζερόμ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα. Με δέκα ολοκλήρωσαν το ματς και οι Ισραηλινοί, ελέω αποβολής του Ζιφ στο 55’, για… χτύπημα στον επόπτη με το… «ιπτάμενο» παπούτσι!

Η πρώτη κόκκινη (με δεύτερη κίτρινη) του Τάσου Κάκου, πάντως, θεωρήθηκε υπερβολική, με τους οπαδούς της Στόουκ να τον αποδοκιμάζουν έντονα κατά την είσοδό του στη φυσούνα, στη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο άλλο ματς του 5ου ομίλου, με γκολάρα του Γκαρμάς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων(!), η Ντιναμό Κιέβου νίκησε 1-0 την Μπεσίκτας και πέρασε δεύτερη.