Το πρώτο «τρίποντο» της νέας αγωνιστικής περιόδου πανηγύρισε στην 4η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ η Γουέστ Μπρομ! Οι «baggies» πέρασαν νικηφόρα από το «Carrow Road», επικρατώντας 1-0 της Νόριτς, η οποία παραμένει χωρίς νίκη, τη στιγμή που η ομάδα του Ρόι Χότζον, ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Το δυναμικό ξεκίνημα των «καναρινιών» και το γεγονός πως ανοίχτηκαν από πολύ νωρίς, αποδείχθηκε σχεδόν καταστροφικό, αφού η Γουέστ Μπρομ βρήκε άμεσα χώρους και από το 3ο μόλις λεπτό πήρε το προβάδισμα με το ωραίο πλασέ του Πίτερ Οντεμβίγκι, ο οποίος πέτυχε και το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Στο 75ο λεπτό, ο Οντεμβίγκι δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, αφού ο Ρουντ απέκρουσε πανέμορφα το πέναλτι που κέρδισε ο Ριντ και εκτέλεσε ο Νιγηριανός επιθετικός!

Με τη νέα αυτή παράβαση εις βάρος των «καναρινιών», η ομάδα του Πολ Λάμπερτ βλέπει για τέταρτη σερί αγωνιστική τους αντιπάλους της να έχουν την ευκαιρία να σκοράρουν από τα έντεκα βήματα, γεγονός πάντως που προκαλεί ανησυχία στους νεοφώτιστους για την αμυντική τους λειτουργία.

Η πίεση που άσκησε η Νόριτς στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν απέδωσε καρπούς και έτσι, μετά το πέρας της 4ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, αναζητάει ακόμη την πρώτη της νίκη, έχοντας… παρηγοριά μόλις δύο βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νόριτς: Ρουντ, Μπαρνέτ, Τιέρνι, Ντε Λάετ, Νόουτον, Τζόνσον, Κροφτς, Σέρμαν (62’ Χούλαχαν), Μπένετ, Χολτ (70’ Μόρισον), Μάρτιν (70’ Βον)

Γουέστ Μπρομ: Φόστερ, Όλσον, Σόρεϊ, Τάμας, Ριντ, Τόμας (84’ Μπραντ), Ντόρανς (69’ Μόρισον), Μουλούμπου, Σάρνερ, Λονγκ (88’ Τιτσόι), Οντεμβίγκι