Ένα γκολ του Μπουσουφά στο 89ο λεπτό ήταν αρκετό για την πρωταθλήτρια Άντερλεχτ να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης (1-0 τη Σερκλ Μπριζ) και να διατηρηθεί στην κορυφή, για την 26η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος. Σημαντική νίκη για την Κλαμπ Μπριζ με σκορ 2-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ με την οποία εδραιώνεται στην κορυφή.

Την πορεία προς τον τίτλο συνέχισε και σε αυτή την αγωνιστική η Άντερλεχτ. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά όμως το ρόλο του λυτρωτή ανέλαβε ο Μπουσουφά που σκόραρε ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Η Κλαμπ Μπριζ μπήκε δυνατά στον αγώνα με την Ζούλτε Βάρεγκεμ και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Ο Νταλμά σκόραρε στο 15ο λεπτό και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ακπάλα στο 56ο λεπτό.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής η Μαλίν νίκησε εντός έδρας με σκορ 3-1 τη Βέστερλο και ανέβηκε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στις κόντρες των ομάδων που μάχονται για την παραμονή δεν υπήρξαν νικητές αφού τα παιχνίδια Λιρς-Γκέρμιναλ(2-2) και Σιντ Τρούιντεν-Ούπεν (1-1) δεν ανέδειξαν νικητή.