Με τους Ναν και Μπράουν να κάνουν μεγάλη εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός, ο οποίος προηγήθηκε και με +16, νίκησε με 78-71 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στο μεγάλο ντέρμπι της Basket League και πήρε πλέον σημαντικό προβάδισμα για να εξασφαλίσει την 1η θέση στην κανονική περίοδο, άρα και το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Ο Φαλ ήταν αυτός που έδινε λύσεις για τους «ερυθρόλευκους», τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, στα πρώτα λεπτά, με τους «πράσινους», από την άλλη πλευρά, έχουν σχήμα με τρεις κοντούς και να προηγούνται με 12-17 στο 6′. Οι Φουρνιέ και Βεζένκοβ, όμως, πήραν πρωτοβουλίες και η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ ισόπαλο (23-23).

Με καλάθι του Μιλουτίνοφ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 26-23 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Μήτογλου όμως βγήκε μπροστά για τους φιλοξενούμενους και με 7 συνεχόμενους πόντους έδινε πολύτιμες λύσεις. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 36-35 στο 15′, κάπου εκεί όμως οι Οσμάν και Ναν με τρίποντο επέτρεψαν στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν να ξεφύγει και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +10 (36-46).

Ο Ολυμπιακός ήθελε να μπει δυνατά στην τρίτη περίοδο αλλά οι Ναν, Μπράουν και Λεσόρ ήταν «ζεστοί» και ο Παναθηναϊκός πήγε στο +12 (44-56) στο 25′, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να πλησιάσει στη συνέχεια και να τα καταφέρνει στο 30′ με το τρίποντο του Γουόκαπ (55-62).

Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν ένα δυναμικό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο ώστε να… βάλουν φωτιά στο ΣΕΦ αλλά οι Ναν και Μπράουν ήταν ασταμάτητοι για τους «πράσινους» που ξέφυγαν ξανά (55-69 στο 33′) και τελικά πήραν τη νίκη με 78-71, με αποτέλεσμα να είναι πλέον μόνοι στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-48, 55-62, 71-78