Έχοντας 27 ασίστ συνολικά και με όλους τους παίκτες να σκοράρουν, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Άρη, τον οποίο συνέτριψε με 102-72 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Στον εκτός έδρας αγώνα της πρεμιέρας με το Λαύριο οι «ερυθρόλευκοι», παρά τη νίκη, δεν ήταν και τόσο καλοί, τώρα όμως κόντρα στους «κίτρινους» ήταν άψογοι και φρόντισαν να καθαρίσουν από πολύ νωρίς την υπόθεση-νίκη, αφού στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 35-12.

Με τους Γουόκαπ και Παπανικολάου να δημιουργούν, τους Φουρνιέ και Βεζένκοβ να σκοράρουν και τον Φαλ να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ό,τι ήθελε και πήγε στο +25 (42-17) στο 14′, με τους Νόλεϊ και Μαντζούκα, από την άλλη πλευρά, να προσπαθούν να μειώσουν για τον Άρη. Χωρίς αποτέλεσμα, όμως, όπως έδειχνε και το 57-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι τα πήγαν κάπως καλύτερα μειώνοντας σε 64-47 στο 26′, στη συνέχεια όμως ο Βεζένκοβ άρχισε να σκοράρει ξανά και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 76-49.

Τα πάντα, δηλαδή, είχαν κριθεί από πολύ νωρίς και από εκεί και πέρα το ενδιαφέρον περιορίστηκε στο αν ο Ολυμπιακός θα έφτανε ή όχι στους 100 πόντους. Και τελικά όχι μόνο τους έφτασε αλλά και τους ξεπέρασε, παίρνοντας τη νίκη με 102-72.

Τα δεκάλεπτα: 35-12, 57-31, 76-49, 102-72