Ο ΠΑΟΚ ήταν πραγματικά εξαιρετικός και το πάλεψε ως το τέλος, ο Παναθηναϊκός όμως είχε σε τρομερή μέρα τον Ναν που πέτυχε 27 πόντους με 12/13 σουτ και πήρε, έστω δύσκολα, τη νίκη με 96-93 στη Θεσσαλονίκη για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Μπορεί να μην είχαν, λόγω τιμωρίας, τη συμπαράσταση των οπαδών τους, οι «ασπρόμαυροι» όμως μπήκαν ζεστοί στο παιχνίδι και έχοντας 5/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο στα πρώτα λεπτά κατάφεραν να προηγηθούν με 13-8. Από την άλλη πλευρά, ο Ναν ήταν αυτός που έδινε λύσεις για τους «πράσινους», έχοντας πετύχει τους 11 από τους 15 πόντους της ομάδας του όταν προσπέρασε (14-15), για να κλείσει τελικά η πρώτη περίοδος με το σκορ 22-21.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ και παρέμενε σε θέση οδηγού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, κυρίως χάρη στους Άπσον, Ρέινολντς και Μπάρτλεϊ. Όσο για τον Παναθηναϊκό, όπως στην πρώτη περίοδο έτσι και στη δεύτερη ο Ναν ήταν ο πιο αξιόπιστος επιθετικά, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα (42-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι μπροστά, αφού με διαδοχικά τρίποντο έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 και βρέθηκαν στο +6 (52-46) για πρώτη φορά. Οι Μπάρτλεϊ και Ρέινολντς σκόραραν συνεχώς για τον δικέφαλο του βορρά που κατάφερε να πάει και στο +8 (70-62), για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 70-64.

Με μόλις ένα δεκάλεπτο να απομένει, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπρεπε να αντιδράσει άμεσα και το έκανε με τον Ναν, ο οποίος συνέχισε να σκοράρει ασταμάτητα. Έτσι, το 70-64 έγινε 72-72 στο 32′ και στη συνέχεια έδωσαν λύσεις για τους «πράσινους» και οι Γκριγκόνις – Γκραντ με τρίποντα. Έτσι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε όχι μόνο να προσπεράσει αλλά να πάει και στο +8, για να μειώσουν στο τέλος οι «ασπρόμαυροι» σε 93-96.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96