Με φόρα από τη νίκη της επί της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν στην 1η αγωνιστική του Basketball Champions League, η ΑΕΚ μπήκε με νίκη και στη Basket League επικρατώντας του Άρη με 70-59 στο Αλεξάνδρειο στην πρεμιέρα.

Με τους Μανζτούκα και Ντε Τζούλιους να σκοράρουν με τρίποντα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-4 στο ξεκίνημα του ματς, ο Χαμπ όμως με 5 πόντους ισοφάρισε σε 9-9, πριν έρθει ένα μίνι-ξέσπασμα των Θεσσαλονικέων που προηγήθηκαν με 15-9 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (17-14).

Στο 12′ με καλάθι του Κουζμίνσκας η Ένωση πέρασε μπροστά με 17-19 και στη συνέχεια με τρίποντο του Μπράις το σκορ έγινε 19-24, πριν αναλάβει ο Τολιόπουλος, ο οποίος έβαλε ξανά μπροστά με 27-24 τον Άρη, ο οποίος είχε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-26).

Το χαμηλό σκορ δείχνει ότι το παιχνίδι δεν ήταν και τόσο θεαματικό, αυτό όμως μάλλον δεν ενόχλησε την ΑΕΚ, η οποία στην τρίτη περίοδο πήγε και στο +6 (34-40) με τον Χαμπ, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν ξανά στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ 41-44.

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, πήγαν στο +7 (42-49) με τρίποντο του Κουζμίνσκας και στη συνέχεια και στο +13 (51-64), επικρατώντας τελικά με +11 (59-70).

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70