Με τον Ιγκουαϊν τραυματία και τόσα ονόματα να ακούγονται από δω και από ‘κει, ο Μπενζεμά έδειξε πως δεν πήγαν τζάμπα 35 εκατομμύρια ευρώ. Σκόραρε και έδωσε την νίκη απέναντι στην αξιόμαχη Μαγιόρκα με το φτωχό 1-0 αλλά ζορίστηκε αρκετά και ευτυχώς που είχε και τον Κασίγιας που έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις του ματς.

Πως ήταν «ανεβασμένη» ψυχολογικά η Μαγιόρκα, το ξέραμε. Αλλά το ότι θα δυσκολέψει τους ακριβοπληρωμένους σουπερστάρ της Ρεάλ Μαδρίτης, δεν το περιμέναμε. Η καλοκουρδισμένη μηχανή του Μίκαελ Λάουντρουπ μπήκε χωρίς τρακ στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και έκανε την ζωή του Μουρίνιο δύσκολη.

Χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, έπρεπε να φτάσει το ματς στο 61’ και να συνδυαστεί άψογα ο Μπενζεμά με τον Κριστιάνο για να χριστεί σκόρερ ο πρώτος και να διώξει την «ρετσινιά» του χασογκόλη που τον ακολουθεί.

Για καλό και για κακό, οι φίλοι της Ρεάλ θα πρέπει να ανάψουν κι ένα κεράκι στον άγιο τους Ίκερ (Κασίγιας) αφού χάρη σ’ αυτόν η ομάδα τους έφυγε νικήτρια από το γήπεδο. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Γουεμπό έφτασε ένα κλικ πριν την ισοφάριση αλλά ο Κασίγιας είπε «όχι» και γλίτωσε πολλούς Μαδριλένους από έμφραγμα.

Γέλια στην Βαρκελώνη, κλάματα στην Μαδρίτη! Όχι, μη μπερδεύεστε. Δεν μιλάμε για Μπάρτσα και Ρεάλ αλλά για Εσπανιόλ και Ατλέτικο. Η Εσπανιόλ «γύρισε» το ματς με την Χετάφε και νίκησε με 1-3 ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης δέχθηκε ηχηρό χαστούκι, 1-0 από την Σπόρτινγκ Χιχόν.

Νωρίτερα, η Εσπανιόλ, αν και βρέθηκέ πίσω στο σκορ από την Χετάφε, ανέτρεψε την κατάσταση και τελικά επικράτησε 3-1, ενώ η «ανεβασμένη» Χιχόν, νίκησε 1-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης και με το τρίποντο αυτό έβαλε τις βάσεις για παραμονή στην Primera Division.

Στα υπόλοιπα ματς, η Σαραγόσα έκανε το χρέος της και νίκησε την Λα Κορούνια με 1-0 ενώ η Αλμερία συνεχίζει το νικηφόρο σερί της, καταφέρνοντας να κάμψει την αντίσταση της Οσασούνα με 3-2.