Ο Ολυμπιακός ήξερε ότι με νίκη θα κατακτούσε το πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός όμως επικράτησε με 88-85 στο ΣΕΦ, έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών της Basket League και όλα θα κριθούν στο 5ο παιχνίδι που θα γίνει την Παρασκευή (14/6) στο ΟΑΚΑ.

Με τους οπαδούς τους να έχουν δημιουργήσει ωραία ατμόσφαιρα οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 5-0, το time out όμως του Εργκίν Αταμάν επανέφερε την ηρεμία στους «πράσινους» που με καλάθι του Λεσόρ προσπέρασαν με 9-10 στο 5′, πριν πάρουν πρωτοβουλίες οι Παπανικολάου και Γουόκαπ για τους γηπεδούχους που ήταν μπροστά με 22-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η είσοδος των Σλούκα, Γκριγκόνις και Αντετοκούνμπο βοήθησε επιθετικά τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά αμυντικά συνέχιζαν να έχουν θέματα. Έτσι, με τρίποντο του Πετρούσεφ το σκορ έγινε 39-29 στο 16′ και στη συνέχεια ο Λαρεντζάκης έφερε και το +11 (47-36) για τον Ολυμπιακό, με τον Παναθηναϊκό από την άλλη πλευρά να βρίσκει τρελό buzzer beater του Γκραντ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου για το 51-44.

Σε αυτό το διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 12/19 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 9/11 βολές, 10 ριμπάουντ (7-3), 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη ενώ οι «πράσινοι» είχαν 8/13 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ (6-3), 10 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη.

Από εκεί και πέρα, η τρίτη περίοδος παραδοσιακά είναι καλή για τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά όμως ήταν ο Παναθηναϊκός αυτός που λειτούργησε καλύτερα. Με βελτίωση στην άμυνα και με τον Ναν να ξυπνάει και να παίρνει μπρος η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να περάσει μπροστά με 54-56 στο 24′, για να μπουν τελικά οι δύο αντίπαλοι στην τελευταία περίοδο με το σκορ ισόπαλο (64-64).

Εκεί, «ερυθρόλευκοι» και «πράσινοι» πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 33′ (70-70), για να αναλάβει στη συνέχεια ο Ναν. Με μπροστάρη τον Αμερικανό που σκόραρε και δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του οι πρωταθλητές Ευρώπης προγήθηκαν με 71-77 στο 35′ και με 73-81 στο 36′ γεμίζοντας με άγχος τους γηπεδούχους. Παρ’ όλα αυτά, με τρίποντο του Πίτερς η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε σε 83-85 στο 39′, με τα πάντα να κρίνονται στις βολές από εκεί και πέρα αφού οι δύο ομάδες έκαναν συνεχώς φάουλ.

Ο πιο ψύχραιμος Παναθηναϊκός, επομένως, πήρε τη νίκη με 85-88, έκανε το 2-2 επιστρέφοντας από το 2-0 και το πρωτάθλημα θα κριθεί στον 5ο και τελευταίο τελικό στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88