Αν και έχασε το πρώτο σετ από τον Ματέο Αρνάλντι, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τα επόμενα τρία και με το 3-1 προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Roland Garros, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αλκαράθ που νίκησε τον Αλιασίμ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν το φαβορί κόντρα στον Ιταλό, ο οποίος όμως μπήκε πολύ καλά στο ματς και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 6-3. Αν αυτό ήταν κακό, αυτό που πήγε να γίνει στο δεύτερο σετ ήταν χειρότερο, αφού ο Αρνάλντι είχε τέσσερις φορές την ευκαιρία να το πάρει και αυτό.

Ο Τσιτσιπάς, όμως, αντέδρασε σωστά και τις τέσσερις φορές και τελικά πήρε ο ίδιος το σετ με 7-6, κάνοντας το 1-1. Εξέλιξη που του έδωσε φουλ ψυχολογία και παράλληλα… έκοψε τα πόδια του Ιταλού, με την επιβεβαίωση να έρχεται στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Ο Έλληνας τενίστας πήρε το τρίτο σετ με 6-2 και αμέσως μετά πήρε και το 4ο επίσης με 6-2 και έτσι με 3-1 σετ πήρε την πρόκριση για τους «8» του Roland Garros, όπου αντίπαλός του, όπως και πέρυσι, θα είναι ο Αλκαράθ.

Τα σετ: 3-6, 7-6, 6-2, 6-2