Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Κολοσσό για την τελευταία αγωνιστική του Top-6 της Basket League και δεν είχε κανένα πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι ο Πετρούσεφ αποχώρησε λόγω τραυματισμού λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπως δείχνει και το τελικό 66-100.

Με τον ημιτελικό του Final 4 της Euroleague με τη Ρεάλ Μαδρίτης να απέχει μόλις 12 μέρες, το μυαλό όλων στις τάξεις των Ερυθρόλευκων είναι εκεί. Ενδιάμεσα, όμως, υπήρχαν και αγωνιστικές υποχρεώσεις, όπως αυτός ο αγώνας με τον Κολοσσό, οπότε οι Πειραιώτες έπρεπε να παρουσιαστούν σοβαροί, συγκεντρωμένοι και να πάρουν τη νίκη όσο πιο εύκολα γινόταν. Και ακριβώς αυτό έκανε, αν και το ξεκίνημά δεν ήταν καλό.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πίσω με 14-9 στο 6′, στη συνέχεια όμως με μπροστάρη τον Ράιτ έκανε σερί 6-0, προσπέρασε και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4 (19-23). Νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, πάντως, το +4 έγινε +14 αφού ο ΜακΚίσικ ήταν ορεξάτος και το σκορ έγινε 19-33 στο 13′, με το επιμέρους σκορ να είναι 4-24 σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Όλα πήγαιναν καλά, πλέον, για τον Ολυμπιακό αλλά ο τραυματισμός του Πετρούσεφ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-48, έφερε προβληματισμό. Αυτό, όμως, δεν μπορούσε να είναι δικαιολογία για την τρίτη περίοδο, οπότε οι Ερυθρόλευκοι με τους Πίτερς, Κάνααν, Παπανικολάου να πετυχαίνουν τέσσερα τρίποντα ξέφυγαν με 40-62 στο 24′ και από εκεί και πέρα η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, με το σκορ να είναι 48-79 στο 30′ και 66-100 στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-48, 48-79, 66-100