Η Μάντσεστερ Σίτι αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Μπόρνμουθ για την 26η αγωνιστική της Premier League και μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή της πήρε όμως τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Φόντεν στο 24ο λεπτό.

Με τη Λίβερπουλ να έχει πάρει τη νίκη (4-1) στο παιχνίδι της με τη Λούτον, την Τετάρτη (21/2), η Σίτι ήταν υποχρεωμένη να κάνει το ίδιο στο εκτός έδρας ματς με τη Μπόρνμουθ για να μη χάσει έδαφος στη μάχη του τίτλου και πέτυχε τον στόχο της.

Μπορεί ο Χάαλαντ να μην κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο τετ α τετ του 9ου λεπτού, ο Φόντεν όμως στο 24′ έκανε αυτό που έπρεπε, στην επαναφορά μετά την απόκρουση του Νέτο σε νέα προσπάθεια του Νορβηγού φορ, κάνοντας το 0-1.

Από εκεί και πέρα, στο β’ μέρος η Μπόρνμουθ βγήκε μπροστά και είχε 2-3 φάσεις στις οποίες θα μπορούσε να ισοφαρίσει αλλά ο Έντερσον αντέδρασε σωστά όποτε χρειάστηκε και κράτησε το αποτέλεσμα. Έτσι, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήγε στους 59 βαθμούς, παραμένοντας στο -1 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.