Ο Άρης υποδέχεται τον Παναθηναϊκό για την Basket League και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με 33-32 χάρη σε ένα απίστευτο κάρφωμα του Κρις Μπάνκστον και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 0,5 δευτερόλεπτα πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Οι Πράσινοι ήταν μπροστά με 32-31 και απέμενε μισό δευτερόλεπτο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Κίτρινους να έχουν τη μπάλα για να κάνουν επαναφορά. Και τελικά αυτό που έκαναν ήταν να χαρίσουν την πιο θεαματική φάση του φετινού πρωταθλήματος, μέχρι στιγμής.

Ο Γιάννης Καστρίτης πήρε time-out για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση και από εκεί και πέρα ο Κατσίβελης δημιούργησε και ο Μπάνκστον εκτέλεσε με ένα απίστευτο κάρφωμα το οποίο ξεσήκωσε το Αλεξάνδρειο και έστειλε τον Άρη στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (33-32).