Τραγουδίστρια, ηθοποιός και περφόρμερ, έκανε αίσθηση όσο κανείς στον χώρο της ποπ μουσικής από το ’81, οπότε και ακολούθησε σόλο καριέρα και κυριάρχησε στην ανδροκρατούμενη μουσική σκηνή της εποχής. Δέκα χρόνια αργότερα, το 1991, μετρούσε ήδη 21 κομμάτια στο top 10 των ΗΠΑ, με τις πωλήσεις των δίσκων της διεθνώς να αγγίζουν τα 70 εκατομμύρια. Και τον Ιανουάριο του 2008, η Μαντόνα αναγορεύτηκε από το έγκριτο περιοδικό Forbes ως η πλουσιότερη γυναίκα μουσικός! Ας δούμε λοιπόν τη μουσική καριέρα της γυναίκας που θα άλλαζε για πάντα το ποπ μουσικό τοπίο αλλά και την ίδια την έννοια της πρόκλησης… Πρώτα χρόνια
Εξαργυρώνοντας την επιτυχία του κομματιού, πείθει τη δισκογραφική να της βγάλει τον πρώτο της δίσκο το 1983. Το άλμπουμ «Madonna» σημειώνει αργή αλλά σταθερή επιτυχία, με τρία κομμάτια να σκαρφαλώνουν στα charts: «Borderline», «Lucky Star» και «Holiday». Σύντομα τα κορίτσια της Αμερικής θα μιμούνταν τη χαρακτηριστική αίσθηση που είχε η Μαντόνα για τη μόδα, που περιλάμβανε δικτυωτά καλσόν, δαντελωτά εσώρουχα, γάντια χωρίς δάχτυλα και κολιέ με τεράστιους σταυρούς. Η ανοδική της πορεία παγιώνεται το 1985 με το περίφημο άλμπουμ «Like a Virgin», το οποίο γίνεται αυτομάτως No 1 στο Billboard και πλατινένιο μέσα σε μόλις έναν μήνα! Την ίδια χρονιά πρωταγωνιστεί και στην πρώτη της κινηματογραφική ταινία, το «Desperately Seeking Susan» (1985), ενώ το σάουντρακ που ερμηνεύει η ίδια σκαρφαλώνει στην πρώτη θέση του αμερικανικού χορευτικού chart. Μιλάμε φυσικά για το «Into the Groove». To επόμενο σινγκλάκι της, το «Crazy for You», φτιαγμένο για το φιλμ του 1985 «Vision Quest», γίνεται άμεσα επιτυχία, γεγονός που θα της εξασφαλίσει την πρώτη της περιοδεία: το «The Virgin Tour» ξεκινά και μετρά 17 συναπτά τραγούδια στο top 10 του Billboard Chart! Μέσα στα επόμενα πέντε χρόνια, η ζωή της δονείται από σημαντικά γεγονότα. Στις 16 Αυγούστου 1985 παντρεύεται τον ηθοποιό Σον Πεν, με τον οποίο συμπρωταγωνιστεί στην ταινία «Shanghai Surprise» (1986). Τρία ακόμα φιλμ έρχονται για τη Μαντόνα μέσα στη δεκαετία του ’80: «Who’s That Girl?» (1987), «Bloodhounds of Broadway» (1989) και «Dick Tracy» (1990). Το σάουντρακ μάλιστα για το «Dick Tracy» (I’m Breathless: Music from and Inspired by Dick Tracy) καταλήγει σε δύο ακόμα top 10 hits: «Vogue» και «Hanky Panky» μπαίνουν στα στόματα όλων, την ώρα που τέσσερις ακόμα δίσκοι ολοκληρώνονται με απόλυτη επιτυχία μέσα στη δεκαετία: «True Blue» (1986), «Who’s that Girl?» (1987), «You Can Dance (1987)» και «Like a Prayer» (1989). Πρόκληση και σοκ
Τον Μάρτιο του 2012, η βασίλισσα της ποπ ηχογραφεί τον πιο πρόσφατο δίσκο της, το «MDNA», με την περιοδεία που τον συνόδευσε να θυμίζει Μαντόνα από τα παλιά: άσεμνες αποκαλύψεις στο κοινό, εικόνες που παρέπεμπαν στους Ναζί και μια σειρά από σκηνικές υπερβολές που έδειξαν στο παγκόσμιο κοινό ότι η πρόκληση είναι συνυφασμένη με τη Μαντόνα… Δείτε όλα τα πρόσωπα που φιλοξενούνται στη στήλη «Πορτραίτα» του newsbeast.gr