Με 3-2 επιβλήθηκε η Πορτογαλία στη δραματική, όπως αποδείχθηκε, αναμέτρηση με την Εθνική Δανίας. To σκορ άνοιξε για τους Πορτογάλους ο Πέπε με κεφαλιά στο 24 λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουτίνιο.

Τα τέρματα για τους Πορτογάλους διπλασίασε ο Πόστιγκα στο 35′ λεπτό με πλασέ, ύστερα από σέντρα του Νάνι.

Οι Δανοί δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στο 41′ λεπτό σε 2-1 με κεφαλιά του Κρον Ντέλι, ύστερα από σέντρα του Γιάγκομπσεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πορτογαλία διατήρησε την υπεροχή και έφτασε ν’ απειλήσει τους Δανούς με το Κριστιάνο Ρονάλντο να αστοχεί σε δύο τετ α τετ.

Η Δανία παρολαυτά δεν παρέδωσε τα όπλα και έφτασε στην ισοφάριση σε 2-2 στο 80′ λεπτό, Ο Γιαγκομπσεν σέντραρε και ο Μπεντνερ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Πορτογάλοι, όμως, ήταν αποφασισμένοι και ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ με 3-2, λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Κοεντράο σέντραρε από αριστερά και ο Βαρέλα με διπλή προσπάθεια τριπλασίασε τα γκολ της Πορτογαλίας στο 87′ λεπτό, δίνοντάς της τους 3 υπερπολύτιμους για τη συνέχεια βαθμούς της νίκης.