Η εκπομπή «Νύχτα στάσου», το Σάββατο 16 Μαρτίου 2024, βάζει… «Φωτιά στα σαββατόβραδα» παρουσιάζοντας ένα αφιέρωμα στις μεγάλες λαϊκές επιτυχίες της δεκαετίας του ’80.
Η Μελίνα Ασλανίδου και ο Χρήστος Νικολόπουλος υποδέχονται τους ταλαντούχους ερμηνευτές της νέας γενιάς, Μαριάννα Παπαμακαρίου, Ρία Ελληνίδου και Σπύρο Σιώλο, για να μοιραστούν μαζί τους μια κεφάτη μουσική βραδιά-αναφορά σε μια δεκαετία γνήσιας διασκέδασης και να τραγουδήσουν μαζί σουξέ που νίκησαν τον χρόνο.
Η λαϊκή τραγουδίστρια Μαριάννα Παπαμακαρίου δίνει τη δική της ερμηνεία «Στο άδειο μου πακέτο», στην «Ταχεία», στο «Παράπονό μου». Η Ρία Ελληνίδου, με την ιδιαίτερη χροιά της φωνής της, σφραγίζει τραγούδια όπως τα «Λες και κράταγες μαχαίρια», «Κυριακή σε είχα βρει», «Ουρανέ», ενώ ο Σπύρος Σιώλος τραγουδά «Υποκρίνεσαι», «Τη βαρέθηκε η ψυχή μου», «Σ’ αγαπώ σαν αμαρτία».
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou13.jpg)
Ο Κώστας Μπαλαχούτης, ιστορικός ερευνητής της εκπομπής, «φωτίζει» με τα στοιχεία που παραθέτει τα τραγούδια της βραδιάς, αλλά και μια αξέχαστη εποχή για τη δισκογραφία και τη νυχτερινή διασκέδαση.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou12.jpg)
Στην παρέα της εκπομπής, η δημοσιογράφος και τηλεκριτικός Ντέπυ Γκολεμά, η ραδιοφωνική παραγωγός του Δεύτερου Προγράμματος της ΕΡΤ Βάνα Δαφέρμου, ο ιδιωτικός ερευνητής και διευθυντής πολιτιστικής κληρονομίας της Unesco Πειραιώς και Νήσων Γιώργος Τσούκαλης, η σχεδιάστρια μόδας Αθηνά Τρανούλη, ο Ολυμπιονίκης Γιώργος Χειμωνέτος, η παρουσιάστρια Νόνη Δούνια και η δημοσιογράφος Νάντια Ρηγάτου.
Δείτε φωτογραφίες:
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou10.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou8.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou3.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou4.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou14.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou15.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou5.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou7.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou6.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou2.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/03/nyxta-stasou9.jpg)