Στη Λοριάν της Γαλλίας και συγκεκριμένα στα ναυπηγεία της Naval Group ξεκίνησε επίσημα η ναυπήγηση της τρίτης Belharra που πρόκειται να λάβει η Ελλάδα το επόμενο χρονικό διάστημα.
Μάλιστα, έγινε τελετή κοπής του πρώτου μεταλλικού ελάσματος από την φρεγάτα FDI HN ΦΟΡΜΙΩΝ.
Το παρών έδωσαν για την Ελλάδα ο Αρχιπλοίαρχος ΠΝ Θεοχάρης Χατζόπουλος διοικητής του Ναυτικού Κλιμακίου της Λοριάν μαζί με άλλα στελέχη του Πολεμικού Ναυτικού.
Ακολουθούν φωτογραφίες:
![](/image/s320x/file/files/1/2023/07/3-Belharra.png)
![](/image/s320x/file/files/1/2023/07/1-Belharra.png)
![](/image/s320x/file/files/1/2023/07/2-Belharra.png)