Πόσα πράγματα γνωρίζουν τα παιδιά και οι νέοι για να απολαμβάνουν τη θάλασσα και τα θαλάσσια σπορ με ασφάλεια; Πώς μπορούμε να ενισχύσουμε την πρόληψη και να μειώσουμε τον αριθμό των ατυχημάτων και των πνιγμών; Ενόψει της καλοκαιρινής περιόδου, τo Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) και o οργανισμός Safe Water Sports διοργανώνουν την Παρασκευή 16/03, στις 19.00, στον Φάρο του ΚΠΙΣΝ ενημερωτική εκδήλωση με αφετηρία την παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος ΠΡΟΣΕΧΩ – ΜΑΘΑΙΝΩ – ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ.
- Η ΑΕ o Πρόεδρος της Δημοκρατίας κύριος Προκόπιος Παυλόπουλος
- Δρ. Παναγιώτης Πασχαλάκης, Πρόεδρος του Safe Water Sports
- Παναγιώτης Παρασκευάς, Β’ Υπαρχηγός του Λιμενικού Σώματος – Aντιναύαρχος
- Νίκος Κακλαμανάκης, Χρυσός Ολυμπιονίκης Ιστιοσανίδας
- Ελένη Σουλτανάκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Υγρού Στίβου, Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού, ΕΚΠΑ
- Βελισσάριος Χριστοδούλου, μαθητής Γ’ Λυκείου
Την εκδήλωση θα ανοίξει ο ηθοποιός Γιώργος Κέντρος και τη συζήτηση θα συντονίσει ο Πάνος Καρβούνης, πρώην Επικεφαλής της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα και νυν Ειδικός Σύμβουλος του Pierre Moscovici, Επιτρόπου Οικονομικών & Δημοσιονομικών Υποθέσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Προεδρίας της Δημοκρατίας. Η εκδήλωση καθώς και το σύνολο του προγραμματισμού του ΚΠΙΣΝ, πραγματοποιούνται με ελεύθερη είσοδο χάρη στην αποκλειστική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ). Πληροφορίες για την πρόσβασή σας στο ΚΠΙΣΝ μπορείτε να βρείτε στο snfcc.org.