Εντυπωσιακές είναι οι εικόνες από την διμερή συνεκπαίδευση μεταξύ των Ενόπλων Δυνάμεων Ελλάδας και Πολωνίας που έλαβε χώρα σε διάφορες περιοχές της Αττικής και διήρκησε δέκα ημέρες.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/04/dimeris-sinekpeudesi-ellada-polonia.jpg)
Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΓΕΕΘΑ, η δραστηριότητα αποσκοπούσε στην ανάπτυξη και περαιτέρω ενίσχυση της στρατιωτικής συνεργασίας των Δυνάμεων Ειδικών Επιχειρήσεων των δύο χωρών.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/04/dimeris-sinekpeudesi-ellada-polonia2.jpg)
Η συνεκπαίδευση επικεντρώθηκε στη σχεδίαση και διεξαγωγή αντικειμένων τα οποία συνέβαλαν στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ετοιμότητας και της μαχητικής ικανότητας των συμμετεχόντων.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/04/dimeris-sinekpeudesi-ellada-polonia4.jpg)
Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκαν:
● Βολές Μάχης Ταχείας Αντίδρασης (Close Quarter Battle – CQB).
● Εκτέλεση καταδύσεων σε μεγάλο βάθος.
● Εκτέλεση επιχειρησιακών αλμάτων Ελεύθερης Πτώσης [High Altitude Low Opening (HALO) – High Altitude High Opening (HAHO)].
● Διαδικασίες εξόδου στην ακτή.
● Διενέργεια άμεσων επιθετικών ενεργειών (Direct Action – DA).
![](/image/s320x/file/files/1/2024/04/dimeris-sinekpeudesi-ellada-polonia5.jpg)