Το «πάμε πλατεία» μπορεί να μας θυμίζει τον Τζίμη από την επιτυχημένη σατυρική σειρά του Λάκη Λαζόπουλου «Δέκα Μικροί Μήτσοι» που έκανε θραύση κατά τη δεκαετία του ‘90, ωστόσο ανέκαθεν αποτελούσε σημείο αναφοράς. Όχι μόνο ως όρος ή σημείο όπου μπορεί κάποιος να δώσει ραντεβού με τους φίλους του, αλλά και ως τόπος επιλογής για τη διασκέδαση του. Αδιαμφισβήτητα στις πλατείες κάθε περιοχής ή πόλης συγκεντρώνονται οι περισσότερες προτάσεις για καφέ ή ποτό. Έτσι, συγκεντρώσαμε τα αγαπημένα μας (και πολλών άλλων) στέκια σε πλατείες κυρίως στο κέντρο της Αθήνας, όπου ένας καφές, ένα ποτό ή ένα cocktail (κυρίως τα τελευταία χρόνια) αποτελούν και λόγο για να δώσουμε ραντεβού σε αυτές. Τι λέτε λοιπόν; Πάμε πλατεία;
Πλατεία Αγίας Ειρήνης
Rock & Balls
Πλατεία Εξαρχείων
Floral
Πλατεία Κολωνακίου
DRY Caffe & Spuntino
Πλατεία Καρύτση
The Gin Joint
Πλατεία Μαβίλης
Μπρίκι-Κύριος
Πλατεία Κοτζιά
Spinster
Πλατεία Αυδή
Κλωστήριον
Πλατεία Ηρώων
Beertime
Πλατεία Αβησσυνίας
Cafe Αβησσυνία
Πλατεία Μοναστηρακίου
A for Athens