Τι ήταν τελικά για την Ελλάδα η δεκαετία του ‘80; Πόσο σημαντική είναι η (επιστημονική) προσέγγιση των eighties και γιατί μπορεί να μας δώσει απαντήσεις σε πολλά «πέφτω από τα σύννεφα» του σήμερα. Της Νάντιας Μασσαχού Γιατί ο επισκέπτης μέσα από αυτή την έκθεση θα μπει σε «σκληρή» διαδικασία αυτογνωσίας και γιατί η νοσταλγία που προκαλείται εδώ δεν σκοπεύει να είναι τρυφερή; Πόσο «‘80» υπάρχει ακόμα σήμερα αλλά και πόσο μέσα μας; Από αύριο, 25 Ιανουαρίου, συναντάμε τον υπέροχο cult εαυτό μας στην έκθεση GR80s. Η Ελλάδα του ‘80 από αύριο στην Τεχνόπολη. Η ιστορική, πολιτισμική και αναβιωτική έκθεση «GR80s. Η Ελλάδα του Ογδόντα στην Τεχνόπολη» θα είναι ανοιχτή από αύριο έως τις 12 Μαρτίου και διοργανώνεται από την Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων με πρόγραμμα παράλληλων δράσεων στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση και τη συνεργασία σημαντικών ελληνικών και διεθνών επιστημονικών και πολιτιστικών ιδρυμάτων και φορέων.
- Το μεγάλο πολιτικό ενδιαφέρον και η έντονη κομματική ζωή κυρίως έως τα μέσα της δεκαετίας, γιατί προς το τέλος της φθίνει αυτό ως χαρακτηριστικό.
- Η ανύποπτη, αλλά πολύ σημαντική στιγμή του Ευρωμπάσκετ του ’87, όταν η Ελλάδα ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια Ευρώπης κι αυτό το γεγονός από μόνο του προκαλεί ένα «πανηγύρι».
- Η ολοένα αυξανόμενη σημασία των media, με νούμερο 1 τα περιοδικά (με τη «νέα δημοσιογραφία» που εισήγαγε το περιοδικό ΚΛΙΚ) αλλά και τη ραδιοφωνία μέσω των οποίων «η Ελλάδα γίνεται πια δυτική χώρα».
Ένας ισχυρός λόγος να μην χάσει κανείς την έκθεση είναι η συλλογική δι-επιστημονική προσπάθεια, η πλούσια πολυεπίπεδη τεκμηρίωση που «κρύβεται» πίσω από κάθε περίπτερο και έχει χτιστεί από τους επιμελητές τους. Σημαντικός λόγος είναι επίσης ο έντονος αναβιωτικός χαρακτήρας, όπως αυτός αναδεικνύεται για παράδειγμα μέσα από την πιστή αναπαράσταση ενός διαμερίσματος μιας μεσοαστικής οικογένειας εκείνης της εποχής, που θα δει ο επισκέπτης στο χώρο. Επιπλέον, οι πολλές παράλληλες εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν έως το Μάη αποτελούν ισχυρό κίνητρο να μας επισκεφτεί κάποιος, γιατί εκτός από επιστημονικές συζητήσεις θα αφορούν και πιο πρακτικές εκδηλώσεις όπως πχ το μακιγιάζ του Αχιλλέα Χαρίτου («Η ακμή και το τέλος του μακιγιάζ: Μάθημα και επίδειξη εφαρμογών»). Πόπη Διαμαντάκου, Πρόεδρος της Τεχνόπολης Δήμου Αθηναίων