Παγκόσμια ημέρα ζυμαρικών σήμερα -καθιερώθηκε το 1998 μετά από πρωτοβουλία της Ένωσης των Ευρωπαίων Βιομηχάνων Ζυμαρικών προκειμένου να κοινοποιηθεί στο ευρύ κοινό η θρεπτική και γευστική αξία τους- και την γιορτάζουμε όπως ακριβώς της αξίζει. Με μια πληθωρική και χορταστική μακαρονάδα, με πλούσια σάλτσα και αρκετό τριμμένο τυρί. Όχι όπως την προτιμούνε πατροπαράδοτα οι Ιταλοί, αλλά όπως την απολαμβάνουμε εμείς οι Έλληνες. Γράφει η Ελπίδα Πιτάκη Παρακάτω σας προτείνουμε εννιά διαφορετικά στέκια στην πόλη για ζυμαρικά, είτε στην πιο παραδοσιακή, είτε στην πιο μοντέρνα εκδοχή τους. Αυθεντική, ιταλική καρμπονάρα, δελεαστικά μακαρόνια με κιμά, παραδοσιακά σκιουφιχτά Κρήτης, εκλεκτή αστακομακαρονάδα για τους απαιτητικούς κ.α. βάζουν σε πειρασμό μακαρονάδες και μη!
Ramino
Τα Ρωμανάκια
School Pizza Bar
Nanninella