Είναι ο μεγαλύτερος δήμος των βορείων προαστίων και μια από τις πιο ζωντανές περιοχές της Αθήνας, οι αφίξεις που είτε αφορούν το φαγητό είτε το δίδυμο καφέ – ποτό διαδέχονται η μία την άλλη, το target group του είναι ευρύ και ευέλικτο, ενώ σταθερά εδώ και (περισσότερο από) μία τετραετία, το Χαλάνδρι, αποδεικνύει πως «κάτι» έχει να πει μιας και μένει στο προσκήνιο. Γράφει η Νάντια Μασσαχού Σημαντικό ρόλο διαδραματίζει το ότι σε απόσταση αναπνοής μεταξύ τους έχεις άπειρες επιλογές για όλα τα γούστα, ενώ είναι σημαντικό το γεγονός πως φιλοξενεί επιχειρήσεις που διακρίνονται και για την ποιότητα ή και το διαφορετικό concept. Επίσης το Χαλάνδρι, ήδη από τα πρώτα στέκια του κάπου στις αρχές του 2010 έδειξε πως είναι ένα βόρειο προάστιο με προσωπικότητα κέντρου. Κι αυτό εξ’αρχής το έκανε ελκυστικό ακόμη κι όταν ακολούθησαν παρόμοια δείγματα κοντινών περιοχών. Δεν αγαπά τα «στημένα», γουστάρει τα ψαγμένα concept ιδίως σε ό,τι αφορά τη διακόσμηση, κι όσο mainstream κι αν (θέλοντας και μη) γίνεται, σε σημεία κατορθώνει να ξεχωρίζει στο τέλος ως case study. Σεργιανίσαμε ξανά στους δρόμους του, επισκεφτήκαμε παλιά και νέα στέκια και συγκεντρώσαμε το δικό μας …λόγο που θα μας κάνει να επιστρέφουμε. Στο πρώτο μέρος αυτού του αφιερώματος καταλήγουμε σε 8 στέκια για την διασκέδασή μας, ενώ στο δεύτερο καταλήγουμε στα αγαπημένα μας για φαγητό.
Τα all day που μας αρέσουν
Big Mouth
Theory Bar and More
Μελούκ
Dos Agaves