Τελικά ήταν η ημέρα του Max Biaggi στον αγώνα του Misano για τον 7ο αγώνα του παγκοσμίου πρωταθλήματος Superbike. Αρχικά τα πράγματα δεν έδειχναν ότι πήγαιναν καλά για τον Ιταλό που έμεινε εκτός Superpole στις κατατακτήριες δοκιμές και έμεινε να ξεκινά τους αγώνες από την τρίτη σειρά εκκίνησης και τη 10η θέση.

Την ημέρα των αγώνων όμως η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική ανεβαίνοντας δύο φορές στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Για την νίκη του στον πρώτο αγώνα χρειάστηκε να δώσει μία προς μία τις μάχες μέχρι την πρώτη θέση. Κάθε οδηγός πρόβαλε την δική του αντίσταση όμως ο Biaggi και η Aprilia του ήταν ασταμάτητοι.

Στον δεύτερο αγώνα τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ πιο γρήγορα. Σε γνώριμο στυλ “Biaggi” ο 42χρονος πρωταθλητής ξεκαθάρισε γρήγορα τα πράγματα και ακολούθησε ένα ρυθμό τόσο γρήγορο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, που κανένας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.

Μετά τις πρώτες στροφές από την εκκίνηση ήταν κιόλας 5ος, ενώ έκλεισε τον πρώτο γύρο στην 3η θέση. Πέρασε 7 οδηγούς σε ένα γύρο στο πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, οδηγώντας σε δική του κλάση.

Στον 2ο γύρο πέρασε τον Jonathan Rea για τη δεύτερη θέση και μόλις ένα γύρο αργότερα ήταν πρώτος, αφήνοντας πίσω του και τον Tom Sykes, τον κυρίαρχο της Superpole. Στη συνέχεια μεγάλωνε διαρκώς την απόστασή του από τους άλλους οδηγούς, χτίζοντας μια διαφορά των 7 δευτερολέπτων, αδύνατον να καλυφθεί από κανέναν.

Στον τερματισμό ο Rea και ο Haslam είχαν μόνο μακρινή οπτική επαφή με τον Biaggi καθώς είχαν να λύσουν τα δικά τους θέματα. Τελικά την μεταξύ τους μονομαχία κέρδισε ο Rea φέρνοντας τη Honda του στη δεύτερη θέση μπροστά από τέσσερεις BMW που ακολούθησαν.

Ήταν μια μέρα πιο δύσκολη απ’ όσο φάνηκε στον τερματισμό για τον Biaggi καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα με τα ελαστικά του, θέμα όμως που είχαν και οι άλλοι οδηγοί. Απλά η εμπειρία του πέντε φορές παγκόσμιου πρωταθλητή τον βοήθησε να το διαχειριστεί καλύτερα από τους υπόλοιπους.

Στο πρωτάθλημα τώρα, ο Max Biaggi διεύρυνε τη διαφορά του στην κορυφή στους 210,5 βαθμούς, 38,5 περισσότερους από τον Rea που έχει 172. Ο Sykes είναι στην τρίτη θέση με 164.5 και ακολουθούν ο Melandri με 155,5 που έχασε βαθμούς εγκαταλείποντας στον πρώτο αγώνα και ο Checa με 150,5 που έχασε κι αυτός βαθμούς εγκαταλείποντας από πτώση στον δεύτερο αγώνα.

Δείτε τα video με τα highlights των αγώνων και την σαρωτική και αλάνθαστη οδήγηση του Biaggi με το νούμερο 3 στην μαυροκόκκινη RSV4: