Η Νιούκαστλ νίκησε με 2-1 τη Νότιγχαμ Φόρεστ εκτός έδρας στο «Σίτι Γκράουντ» στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής της Premier League.

Ήταν ένα πολύτιμο τρίποντο για τις «καρακάξες» που μείωσαν στον ένα βαθμό τη διαφορά τους (47 β.) από την Τότεναμ (48 β.) και παραμένουν για τα καλά στο κόλπο της εξόδου στο επόμενο UEFA Champions League. Αντίθετα, η Νότιγχαμ Φόρεστ έμεινε στη 14η θέση και στους 26 βαθμούς, μόλις δύο πόντους πάνω από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Ο Αλεξάντερ Ισάκ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς. Ο Σουηδός επιθετικός, για τον οποίο η Νιούκαστλ το περασμένο καλοκαίρι δαπάνησε 70 εκατομμύρια προκειμένου να τον αποκτήσει από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας και τα δύο τέρματά τους στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου.

Στο 45’+2′ έπειτα από ασίστ του Γουίλοκ ισοφάρισε σε 1-1 μιας και προηγήθηκε το γκολ του Εμάνουελ Ντένις στο 26′. Έπειτα, ο Ισάκ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Έντι Χάου με εύστοχο πέναλτι στο 90’+3′. Η απόφαση να δοθεί πέναλτι προκάλεσε διαμαρτυρίες στις τάξεις των γηπεδούχων, που ούτως ή άλλως έχουν πολλά παράπονα από τις διαιτησίες τους από την αρχή της σεζόν και σύμφωνα με τα αγγλικά ΜΜΕ ήθελαν να στείλουν έγγραφη διαμαρτυρία στο όργανο των διαιτητών (PGMOL) που θα κατέγραφε λεπτομερώς τις φάσεις των παιχνιδιών που εκτιμούν πως αδικήθηκαν.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα σε δέκα εντός έδρας ματς για τη Νότιγχαμ Φόρεστ (4-5-0 στα προηγούμενα εννιά), αλλά αξίζει να σημειώσουμε πως εδώ και έξι αγωνιστικές δεν έχει νίκη στην Premier League.

Η 28η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα (18/3) και αύριο (19/3) με τα ματς: Άστον Βίλα-Μπόρνμουθ (18/3), Μπρέντφορντ-Λέστερ (18/3), Σαουθάμπτον-Τότεναμ (18/3), Γουλβς-Λιντς (18/3), Τσέλσι-Έβερτον (18/3), Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας (19/3). Αναβλήθηκαν λόγω Κυπέλλου τα ματς: Λίβερπουλ-Φούλαμ, Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ., Μάντσεστερ Σίτι-Γουέστ Χαμ.