Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι για τους προημιτελικούς στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, η Αυστραλία βρέθηκε να προηγείται με 24 πόντους κόντρα στη Σερβία, η οποία όμως με ηγέτη τον Γιόκιτς έκανε τεράστια ανατροπή, επικράτησε με 95-90 στην παράταση και προκρίθηκε στους «4».

Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο 5λεπτο της πρώτης περιόδου, αφού μέχρι εκείνο το σημείο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι Αυστραλοί κατάφεραν να ξεφύγουν και να βρεθούν στο +14 (31-17).

Πρωταγωνιστής ήταν ο ασταμάτητος Μιλς που έστειλε την ομάδα του και στο +24, με τους Σέρβους να αντιδρούν στα τελευταία πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, συμμαζεύοντας κάπως την κατάσταση (54-42).

Ο Μιλς είχε 20 πόντους στις πρώτες δύο περιόδους για την Αυστραλία, με την έναρξη της τρίτης όμως η Σερβία άρχισε να μειώνει συνεχώς, μέχρι που προσπέρασε με 61-60 στο 27′ με δίποντο του Μπογκντάνοβιτς. Η ομάδα του Πέσιτς μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο έχοντας το προβάδισμα με 67-65, το παιχνίδι όμως ήταν ντέρμπι.

Ένα ντέρμπι που δεν είχε νικητή στο 40λεπτο αφού ο Μιλς με δίποντο μπροστά στον Γιόκιτς έγραψε το 82-82 και έστειλε τις ομάδες στην παράταση. Εκεί όπου μίλησε ο σταρ της Σερβίας που με δύο κρίσιμα καλάθια έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (93-90) στην ομάδα του, πριν διαμορφωθεί το τελικό 95-90 με βολές του Μπογκντάνοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-31, 42-54, 67-65, 82-82, 95-90 (παράταση)