Ο Χάρι Κέιν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο παιχνίδι της Αγγλίας με την Τυνησία για τον 7ο Όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, λυτρώνοντας στις καθυστερήσεις τα «Λιοντάρια». Οι Άγγλοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 11’ έφτασαν στο γκολ, με τον Κέιν να παίρνει το «ριμπάουντ» μετά από κεφαλιά του Μαγκουάιρ και απόκρουση του γκολκίπερ Χασέν. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 33’ οι Τυνήσιοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σασί και φόρτωσαν με άγχος την Αγγλία, που παρά τις ευκαιρίες της δεν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Αγγλία συνέχισε να πιέζει, και τελικά το γκολ της νίκης ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τρίπιερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαγκουάιρ πήρε την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στον ξεμαρκάριστο Κέιν, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σκορπώντας ενθουσιασμό στους οπαδούς των «Λιονταριών». Στο άλλο ματς του ομίλου, το Βέλγιο δυσκολεύτηκε απέναντι στον ψυχωμένο Παναμά, αλλά τελικά επικράτησε με 3-0, με τον Λουκάκου να πετυχαίνει δύο γκολ.