Ο ΠΑΟΚ πανηγυρίζει και μαζί του χαίρεται όλη η Ελλάδα, μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες του στην Ευρώπη. Την παλικαρίσια νίκη του (2-1) στο Λονδίνο επί της Τότεναμ, που… συνόδεψε την πρόκριση στους «32» του Europa League! Tο sport-fm.gr σας θυμίζει τα μεγάλα ευρωπαϊκά βράδια της ομάδας της Θεσσαλονίκης! Μια ενδεκάδα στιγμών, που από χθες έγιναν… ντουζίνα! 1ος γύρος Κυπέλλου UEFA 1975-1976, ΠΑΟΚ-Μπαρτσελόνα 1-0 Όταν ο Κρόιφ υποκλίθηκε στον Κούδα! Ο Ολλανδός και η παρέα του, στις 16 Σεπτεμβρίου του 1975, γνώρισαν… από την καλή τη δυναμική της Τούμπας! Με ένα γκολ του «Μεγαλέξανδρου» (72′), ο «δικέφαλος» έκανε το απίστευτο! Νίκησε 1-0 τους «μπλαουγκράνα», προκαλώντας θαυμασμό σε όλη την Ευρώπη, ενώ ο Κρόιφ «αναγκάστηκε» να αποθεώσει τον κόσμο του ΠΑΟΚ, λέγοντας: «Θεέ μου, τι κόσμος είναι αυτός»! Στη ρεβάνς, βέβαια, οι «ασπρόμαυροι» ηττήθηκαν 6-1 και αποκλείστηκαν. Η επικράτησή τους, όμως, στο πρώτο παιχνίδι, είχε κάνει τη δουλειά της -για το πρεστίζ τους… 2ος γύρος Κυπέλλου UEFA 1983-1984, Μπάγερν Μονάχου-ΠΑΟΚ 0-0 (9-8 πεν.) Και μόνο το γεγονός ότι άντεξε 210 λεπτά(!) απέναντι σε κοτζάμ Μπάγερν Μονάχου και δεν δέχτηκε γκολ, αποτελεί επιτυχία. Το 0-0 της Τούμπας ακολούθησε άλλο ένα… τέτοιο στη ρεβάνς του Μονάχου, που φάνταζε πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. ΚΑΙ εκεί ο ΠΑΟΚ άντεξε! Μόνο η ψυχοφθόρος διαδικασία των πέναλτι -και ο ρέφερι της αναμέτρησης…- στάθηκε ικανή να του κόψει το δρόμο για μια μεγαλειώδη πρόκριση. 1ος γύρος Κυπέλλου UEFA 1988-1989, ΠΑΟΚ-Νάπολι 1-1 Όταν σε μία ομάδα παίζουν ο Μαραντόνα, ο Καρέκα και ο Αλεμάο, αλλά εσύ την κοιτάς… κατάματα, είσαι, αν μη τι άλλο, μάγκας! Μπορεί να μην προκρίθηκε, αφού δεν μπόρεσε να ανατρέψει το 1-0 (κι αυτό με πέναλτι) του «Σαν Πάολο», αλλά ο ΠΑΟΚ θα έχει να θυμάται δύο εξαιρετικές εμφανίσεις και μία ρεβάνς όπου τα έδωσε όλα. Σε μία Τούμπα, μάλιστα, που είχε γεμίσει 2,5 ώρες πριν την έναρξη του αγώνα! Σπουδαία παιχνίδια του Σκαρτάδου πάνω στον «Ντιεγκίτο», με τον παλαίμαχο μέσο των του «δικεφάλου» να πετυχαίνει, μάλιστα και το γκολ της ισοφάρισης στη Θεσσαλονίκη. 1ος γύρος Κυπέλλου UEFA 1991-1992 Μαλίν-ΠΑΟΚ 0-1 Η πιο δραματική, μαζί με εκείνη απέναντι στη Γκρασχόπερς, πρόκριση του ΠΑΟΚ. Με το 0-0 να δίνει την πρόκριση στη Μαλίν, μετά το 1-1 της Τούμπας και το χρονόμετρο να δείχνει 86′, όλος ο ΠΑΟΚ έχει βγει μπροστά. Θα του… βγει σε καλό. Ο Στέφανος Μπορμπόκης θα πετύχει το πολυπόθητο γκολ και θα στείλει τον «δικέφαλο» στην επόμενη φάση. 1ος γύρος Κυπέλλου UEFA 1997-1998, ΠΑΟΚ-Άρσεναλ 1-0 Για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στη μεγαλύτερη επιτυχία της σύγχρονης ιστορίας του -μετά από 15 βράδια- έπρεπε κάποιος να βάλει τις βάσεις. Αυτός ο… κάποιος ήταν -ποιος άλλος;- ο Κώστας Φραντζέσκος! Με δικό του γκολ (61′), έπειτα από υπέροχη πάσα του Ζαφειρίου, και αφού το δοκάρι του Ντέιβιντ Σίμαν τον είχε σταματήσει νωρίτερα (31′), ο ψυχωμένος «δικέφαλος» νίκησε 1-0 την Άρσεναλ στην «κολασμένη» Τούμπα. 1ος γύρος Κυπέλλου UEFA 1997-1998, Άρσεναλ-ΠΑΟΚ 1-1 Με το 1-0 στις αποσκευές του και έχοντας μεταφέρει όλο το άγχος στους «κανονιέρηδες», ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στο Λονδίνο (καλή ώρα) για να ολοκληρώσει το… θαύμα. Ο Μπέργκαμπ άνοιξε το σκορ νωρίς (22′) για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, που στη συνέχεια… σφυροκόπησε τον Μιχόπουλο, ο οποίος, όμως, ήταν ανίκητος! Όλα έδειχναν παράταση. Το ρολόι του Μπιγκ Μπεν 21:45 και του Χάιμπουρι το 87ο λεπτό, όταν ο Ζήσης Βρύζας, με σουτ, ισοφάρισε σε 1-1, στέλνοντας τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση του Κυπέλλου UEFA και τους 3.000 Έλληνες φιλάθλους, που έδωσαν βροντερό παρόν στο Λονδίνο, στα ουράνια. 2ος γύρος Κυπέλλου UEFA 2000-2001, ΠΑΟΚ-Ουντινέζε 3-0 Σιγά που θα τον πτοούσε η ήττα (1-0) στο Ούντινε, στο πρώτο παιχνίδι… Η λάβα της Τούμπας, με τη… βοήθεια του 39χρονου, πλέον, Πατρίτσιο Αλεχάντρο Καμπς, «έκαψε» την Ουντινέζε! Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 στην παράταση και έστειλε στο καναβάτσο τους πρωτοπόρους, τότε, του ιταλικού πρωταθλήματος, παίρνοντας πανάξια την πρόκριση για την επόμενη φάση!

2ος γύρος Κυπέλλου UEFA 2002-2003, Γκρασχόπερς-ΠΑΟΚ 1-1 Ο τρόπος -και όχι, φυσικά, το όνομα του αντιπάλου…- που ήρθε η πρόκριση, με το γκολ του Μάρκου, στις καθυστερήσεις, να διαμορφώνει το τελικό 1-1 στην Ελβετία και να δίνει, σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα, στην Τούμπα, την πρόκριση στον ΠΑΟΚ, μας «αναγκάζει» να συμπεριλάβουμε ΚΑΙ εκείνη τη βραδιά στις μεγάλες του «δικεφάλου». Πλέι Οφ Europa League 2010-2011, ΠΑΟΚ-Φενέρμπαχτσε 1-0 Το γκολ του Βιεϊρίνια στο 19ο λεπτό χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε (1-0) και το δικαίωμα να ελπίζει βάσιμα για πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Οι «ασπρόμαυροι», μάλιστα, υποχρεώθηκαν να παίξουν από το 57′ με 10 παίκτες, μετά από αποβολή του Βιτόλο. Πλέι Οφ Europa League 2010-2011, Φενέρμπαχτσε-ΠΑΟΚ 1-1 ΠΑΟΚ, ο πορθητής! Με γκολ του Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, η ομάδα του Παύλου Δερμιρτζάκη πήρε το 1-1 στο «Σουκρού Σαράτσογλου» και αποκλείοντας τη Φενέρμπαχτσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη, έδωσε πανάξια το «παρών» στους ομίλους του Europa League. Φάση ομίλων Europa League 2010-2011, Ντιναμό Ζάγκρεμπ-ΠΑΟΚ 0-1 Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης σκόραρε στο 60′, ο ΠΑΟΚ τερμάτισε δεύτερος στον 4ο όμιλο και πανηγύρισε στο -εχθρικό- Ζάγκρεμπ μια παλικαρίσια πρόκριση στους «32» του Europa League! Φάση ομίλων Europa League 2011-2012, ΠΑΟΚ-Τότεναμ 1-2 Πηγή: sportfm.gr